500 lat Reformacji - tezy Marcina Lutra część 11


Z okazji zbliżającej się pięćsetnej rocznicy ogłoszenia przez ks. dra Marcina Lutra 95 tez (31.10.1517) na naszej stronie będziemy sukcesywnie publikować jego tezy, które stały się impulsem odnowy Kościoła.

75. Niedorzecznością jest twierdzenie, że przez odpust papieski rozgrzeszony jest nawet taki człowiek, który by - co przecież nie można sobie wyobrazić - zbezcześcił Matkę Bożą.

76. Wprost przeciwnie twierdzimy, że odpust papieski nawet najmniejszego grzechu odpuścić nie może - o ile będziemy pod odpustem rozumieli zmazanie winy tego grzechu.

77. Twierdzenie, że i Piotr św., gdyby był teraz papieżem, nie mógłby światu ogłosić większych łask2, jest bluźnierstwem przeciw Piotrowi św. i papieżowi.

78. My zaś twierdzimy, że i ten i każdy inny papież rozporządza większymi łaskami, aniżeli odpust, a mianowicie Ewangelią, darami miłosierdzia, darem uzdrawiania itp. (1 l. do Kor. 12).

79. Obrazą Boską jest głosić, że wystawiany w kościołach krzyż odpustowy z herbem papieża równie jest mocny i skuteczny jak krzyż Chrystusa Pana.

80. Biskupi, kaznodzieje i teolodzy, którzy dozwalają, aby nauki podobne były wygłaszane ludowi, odpowiadać będą za to przed obliczem Boga.

 

Lipcowa herbatka parafialna


W każdą pierwszą niedzielę miesiąca, po nabożeństwie spowiednio-komunijnym odbywa się w naszej parafii herbatka parafialna. Spotkanie w domu parafialnym przeszło już do naszej parafialnej tradycji.

Także po nabożeństwie w pierwszą niedzielę lipca wierni po nabożeństwie zebrali się w sali parafialnej. Na spotkaniu obecny był także gość z Syrii, który od wielu lat mieszka już w Polsce. Podzielił się swoimi wspomnieniami z Syrii sprzed lat. Opisywał jak pięknie wyglądało niegdyś jego rodzinne miasto Aleppo, które obecnie legło w gruzach. Podkreślił fakt, że Syria była jeszcze kilkanaście lat temu miejscem, gdzie w pokoju mieszkali obok siebie wyznawcy różnych religii i obrządków.

 

Nabożeństwo na zakończenie Roku Szkolnego


W niedzielę 25. czerwca 2017 roku odbyło się w naszej parafii nabożeństwo na zakończenie Roku Szkolnego. Prowadził je wikariusz diecezjalny ks. Paweł Meler. Dzieci i młodzież otrzymały świadectwa nauki w międzyszkolnym punkcie katechetycznym, który działa przy naszej parafii. Wręczone zostały także drobne upominki za wyniki w nauce.

W trakcie nabożeństwa ks. Meler, który prowadził dotychczas w naszej parafii lekcje religii, w sposób szczególny pożegnał się z dziećmi. Po sześciu latach służby w naszej parafii przenosi się do Wrocławia.

Pożegnanie naszego wikariusza diecezjalnego nastąpi w trakcie nabożeństwa w Pabianicach 27. sierpnia 2017 roku. Już teraz serdecznie zapraszamy na to nabożeństwo.

 

Lipiec 2017 w naszej parafii


Hasło miesiąca:

I o to modlę się, aby miłość wasza coraz bardziej obfitowała w poznanie i wszelkie doznanie (Flp 1, 19)

2 lipca – 3. niedziela po Trójcy Świętej

nabożeństwo w kościele
godz. 10:30,
po nabożeństwie spotkanie
herbatka parafialna”
w domu parafialnym

9 lipca – 4. niedziela po Trójcy Świętej

nabożeństwo w kościele godz. 10:30

16 lipca – 5. niedziela po Trójcy Świętej

nabożeństwa w Pabianicach nie będzie,
zapraszamy wszystkich na nabożeństwo na rozpoczęcie
Tygodnia Ewangelizacyjnego w Zelowie,
nabożeństwo spowiednio-komunijne
w kościele ewangelicko-reformowanym
przy ulicy Sienkiewicza 14a w Zelowie
rozpocznie się o godz. 11:00

23 lipca – 6. niedziela po Trójcy Świętej

nabożeństwo w kościele godz. 10:30

30 lipca – 7. niedziela po Trójcy Świętej

nabożeństwo w kościele godz. 10:30

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

Ewangelickie Dni Kościoła


W dniach 14 - 18 czerwca 2017 roku miała miejsce wycieczka parafialna na Ewangelickie Dni Kościoła. Grupa licząca bez mała 30 osób pojechała wspólnie na Śląsk Cieszyński. Oprócz wiernych z Pabianic, wspólnie z nami na wyjazd wybrali się także ewangelicy z Konstantynowa Łódzkiego, Łodzi i Zduńskiej Woli. Nocowaliśmy w ośrodku parafii ewangelicko-augsburskiej w Jaworniku. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez proboszcza ks. Zdzisława Sztwiertnię.

W czwartkowy poranek braliśmy udział w nabożeństwie przy kamieniu na zboczu Równicy. Tak zwany "leśny kościół" przypomina czasy prześladowań, jakie dotykały ewangelików na Śląsku w XVII wieku. Pozbawieni kościołów i pastorów wierni musieli się spotykać na tajnych nabożeństwach. Podobnie jak kiedyś, tak i dziś, uczestnicy nabożeństwa zdążali z wszystkich stron by po brzegi wypełnić górską polanę, ukrytą pośród gęstych lasów. Było nam dane wziąć udział w wyjątkowym nabożeństwie, które każdemu głęboko utkwiło w pamięci. Popołudnie spędziliśmy w Wiśle. Po obiedzie był czas na zwiedzanie, udział w koncertach i prelekcjach. Pełen wrażeń dzień zakończył grill w ośrodku w Jaworniku, w którym wzięli także udział goście z Łasku i Kalisza.

Piątek rozpoczęliśmy od wspólnego śpiewu i rozważania Słowa Bożego, by następnie udać się do Cieszyna. Czekał na nas bogaty program - ciekawe wykłady, koncerty. Szczególnie jeden koncert wzruszył niejednego słuchacza, mam tu na myśli koncerty pieśni i chorałów ewangelickich w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w kościele Jezusowym.

W sobotę, po wspólnym śpiewie u modlitwie, odwiedziliśmy miasto Bielsko-Biała. Po obowiązkowym zdjęciu pod jedynym w Polsce pomnikiem Reformatora ks. dr Marcina Lutra był znów czas zagłębić się w przygotowanym przez organizatorów programie. Gwoździem dnia było niewątpliwie uroczyste nabożeństwo, w hali sportowej na Dębowcu, transmitowane przez Drugi Program TVP. Po nabożeństwie miał jeszcze miejsce wyjątkowy koncert reformacyjny.

W niedzielny poranek wzięliśmy udział w nabożeństwie w Wiśle-Jaworniku. Kazanie wygłosił nasz proboszcz ks. bp Jan Cieślar. Po nabożeństwie miało miejsce spotkanie z wiernymi z Jawornika. Był czas na ciekawe rozmowy i oczywiście na spróbowanie wiślańskich kołoczy. Posileni, tak fizycznie, jak i przede wszystkim duchowo, wróciliśmy w niedzielny wieczór 18 czerwca, cali i zdrowi do naszych domów.

Fotorelację z Ewangelickich Dni Kościoła znajdą Państwo na stronie: http://dnikosciola.pl/galeria/

Dziękujemy organizatorom za szczególny pomysł na upamiętnienie 500 lat Reformacji oraz Wszechmogącemu Bogu za umożliwienie nam wzięcia udziału w tym niezapomnianym dla nas przedsięwzięciu. Dziękujemy także Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworniku za możliwość korzystania gościnności i pobyt w ośrodku parafialnym. Zainteresowanych noclegami odsyłamy do strony parafii w Jaworniku: http://www.jawornik.eu/index.php/dom-goscinny

Piotr Kirsch

 


Strona 5 z 42