Kwiecień 2017 w naszej parafii


Hasło miesiąca:

Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma go tu, ale wstał z martwych. (Łk 24, 5 - 6 13)

2 kwietnia – niedziela Judica

nabożeństwo spowiednio-komunijne
w kościele godz. 10:30
po nabożeństwie spotkanie
herbatka parafialna” w domu parafialnym

4 kwietnia - wtorek

godzina biblijna
w domu parafialnym godz. 11:00

7 kwietnia piątek

tygodniowe nabożeństwo pasyjne
godz. 18:00 w kościele

9 kwietnia – Niedziela Palmowa

nabożeństwo spowiednio-komunijne
w kościele godz. 10:30

14 kwietnia Wielki Piątek

nabożeństwo spowiednio-komunijne
w kościele godz. 17:00

16 kwietnia– Wielkanoc

Rezurekcja w kaplicy cmentarnej
(mauzoleum Kindlerów) przy cmentatrzu ewangelickim
godz. 6:00
główne nabożeństwo spowiednio-komunijne
w kościele godz. 10:30,
po nabożeństwie spotkanie
przy jajku wielkanocnym w domu parafialnym

23 kwietnia – niedziela Quasimodogeniti

nabożeństwo w kościele godz. 10:30

25 kwietnia - wtorek

godzina biblijna
w domu parafialnym godz. 11:00

30 kwietnia – niedziela Misericordias Domini

nabożeństwo w kościele godz. 10:30

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

Marcowe spotkanie dla zainteresowanych Kościołem Ewangelicko-Augsburskim


Kolejne spotkanie dla zainteresowanych Kościołem Ewangelicko-Augsburskim odbyło się w ostatni poniedziałek marca - 27. marca 2017r., o godz. 18:00 w domu parafialnym.

Tematem ma było pytanie: Jak powstawała Biblia? Spotkanie poprowadził ks. bp Jan Cieślar. Przedstawił ustne początki przekazów biblijnych, opisał kształtowanie się kanonów Starego i Nowego Testamentu, wytłumaczył także przyczyny różnic ilości ksiąg biblijnych uznawanych za natchnione w poszczególnych denominacjach. Pokazał także różnice we współczesnych tłumaczeniach Biblii.

Następne spotkanie z cyklu otwartych spotkań dyskusyjnych na temat naszego Kościoła i protestantyzmu w ogóle odbędzie się 8 maja 2017 roku o godz. 18:00 w domu parafialnym. Tematem będzie Wielki Piątek i Wielkanoc w rozumieniu ewangelickim.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Zapraszamy także do proponowania tematów kolejnych spotkań.

 

Nabożeństwo na rozpoczęcie obrad Synodu


W sobotę, 4 marca 2017 roku, w naszej parafii obradować będzie Synod Diecezji Warszawskiej naszego Kościoła. Obrady rozpoczną się nabożeństwem połączonym ze Spowiedzią i Komunią Świętą. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w nabożeństwie, które rozpocznie się o godz. 10:00 w pabianickim kościele.

Członkami Synodu są demokratycznie wybierani delegaci poszczególnych parafii. Synod jest najważniejszym organem ewangelickiej diecezji.

 

Cykl lekcji w Bibliotece Pedagogicznej w Pabianicach


Z okazji Jubileuszu 500 lat Reformacji zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu lekcji związanych z tematyką Reformacji w Polsce i Europie.

Lekcje będą odbywały się w Bibliotece Pedagogicznej w Pabianicach przy ulicy Kilińskiego 37 w wybrane poniedziałki marca i kwietnia. Bliższe informacje na stronie Biblioteki Pedagogicznej oraz na plakacie: https://drive.google.com/file/d/0BxEbRwKoisOtaWo3Y0YyLVlRcGM/view

Serdecznie zapraszamy!

 

500 lat Reformacji - tezy Marcina Lutra część 7


Z okazji zbliżającej się pięćsetnej rocznicy ogłoszenia przez ks. dra Marcina Lutra 95 tez (31.10.1517) na naszej stronie będziemy sukcesywnie publikować jego tezy, które stały się impulsem odnowy Kościoła.

48. Należy nauczać chrześcijan, że udzielając odpustu, papież potrzebuje i domaga się raczej modlitw pobożnych, niż pieniędzy, które mu znoszą.

49. Należy nauczać chrześcijan, że odpust papieski jest dobry, jeżeli się na nim nie buduje zbawienia; lecz jest nader szkodliwy, jeśli z powodu niego tracimy bojaźń Bożą.

50. Należy nauczać chrześcijan, że gdyby papież wiedział o wszystkich szachrajstwach kaznodziejów odpustowych, raczej by w stos popiołów zamienił katedrę św. Piotra, aniżeliby miała być budowana kosztem skóry, krwi i ciała jego owieczek.

51. Należy nauczać chrześcijan, że papież nie szczędziłby swych własnych pieniędzy, chociażby nawet kościół św. Piotra miał być na ten cel sprzedany, byle udzielić wsparcia potrzebującym, od których obecnie kaznodzieje odpustowi wyłudzają ostatni grosz.

52. Nawet wówczas płonna jest ufność tych, którzy przez odpusty dostąpić chcą zbawienia, gdyby nie tylko sprzedawcy odpustów, ale nawet sam papież za to ręczyć chcieli duszą swoją.

53. Wrogami Chrystusa i papieża są ci, którzy z powodu kazań odpustowych w kościołach nakazują zamilknąć Słowu Bożemu.

54. Krzywda się dzieje Słowu Bożemu, jeżeli w kazaniu tyle a może i więcej czasu poświęca się głoszeniu odpustów, co i Ewangelii.

 


Strona 8 z 42