Lipcowa herbatka parafialna


W każdą pierwszą niedzielę miesiąca, po nabożeństwie spowiednio-komunijnym odbywa się w naszej parafii herbatka parafialna. Spotkanie w domu parafialnym przeszło już do naszej parafialnej tradycji.

Także po nabożeństwie w pierwszą niedzielę lipca wierni po nabożeństwie zebrali się w sali parafialnej. Na spotkaniu obecny był także gość z Syrii, który od wielu lat mieszka już w Polsce. Podzielił się swoimi wspomnieniami z Syrii sprzed lat. Opisywał jak pięknie wyglądało niegdyś jego rodzinne miasto Aleppo, które obecnie legło w gruzach. Podkreślił fakt, że Syria była jeszcze kilkanaście lat temu miejscem, gdzie w pokoju mieszkali obok siebie wyznawcy różnych religii i obrządków.

 

Lipiec 2017 w naszej parafii


Hasło miesiąca:

I o to modlę się, aby miłość wasza coraz bardziej obfitowała w poznanie i wszelkie doznanie (Flp 1, 19)

2 lipca – 3. niedziela po Trójcy Świętej

nabożeństwo w kościele
godz. 10:30,
po nabożeństwie spotkanie
herbatka parafialna”
w domu parafialnym

9 lipca – 4. niedziela po Trójcy Świętej

nabożeństwo w kościele godz. 10:30

16 lipca – 5. niedziela po Trójcy Świętej

nabożeństwa w Pabianicach nie będzie,
zapraszamy wszystkich na nabożeństwo na rozpoczęcie
Tygodnia Ewangelizacyjnego w Zelowie,
nabożeństwo spowiednio-komunijne
w kościele ewangelicko-reformowanym
przy ulicy Sienkiewicza 14a w Zelowie
rozpocznie się o godz. 11:00

23 lipca – 6. niedziela po Trójcy Świętej

nabożeństwo w kościele godz. 10:30

30 lipca – 7. niedziela po Trójcy Świętej

nabożeństwo w kościele godz. 10:30

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

Ewangelickie Dni Kościoła


W dniach 14 - 18 czerwca 2017 roku miała miejsce wycieczka parafialna na Ewangelickie Dni Kościoła. Grupa licząca bez mała 30 osób pojechała wspólnie na Śląsk Cieszyński. Oprócz wiernych z Pabianic, wspólnie z nami na wyjazd wybrali się także ewangelicy z Konstantynowa Łódzkiego, Łodzi i Zduńskiej Woli. Nocowaliśmy w ośrodku parafii ewangelicko-augsburskiej w Jaworniku. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez proboszcza ks. Zdzisława Sztwiertnię.

W czwartkowy poranek braliśmy udział w nabożeństwie przy kamieniu na zboczu Równicy. Tak zwany "leśny kościół" przypomina czasy prześladowań, jakie dotykały ewangelików na Śląsku w XVII wieku. Pozbawieni kościołów i pastorów wierni musieli się spotykać na tajnych nabożeństwach. Podobnie jak kiedyś, tak i dziś, uczestnicy nabożeństwa zdążali z wszystkich stron by po brzegi wypełnić górską polanę, ukrytą pośród gęstych lasów. Było nam dane wziąć udział w wyjątkowym nabożeństwie, które każdemu głęboko utkwiło w pamięci. Popołudnie spędziliśmy w Wiśle. Po obiedzie był czas na zwiedzanie, udział w koncertach i prelekcjach. Pełen wrażeń dzień zakończył grill w ośrodku w Jaworniku, w którym wzięli także udział goście z Łasku i Kalisza.

Piątek rozpoczęliśmy od wspólnego śpiewu i rozważania Słowa Bożego, by następnie udać się do Cieszyna. Czekał na nas bogaty program - ciekawe wykłady, koncerty. Szczególnie jeden koncert wzruszył niejednego słuchacza, mam tu na myśli koncerty pieśni i chorałów ewangelickich w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w kościele Jezusowym.

W sobotę, po wspólnym śpiewie u modlitwie, odwiedziliśmy miasto Bielsko-Biała. Po obowiązkowym zdjęciu pod jedynym w Polsce pomnikiem Reformatora ks. dr Marcina Lutra był znów czas zagłębić się w przygotowanym przez organizatorów programie. Gwoździem dnia było niewątpliwie uroczyste nabożeństwo, w hali sportowej na Dębowcu, transmitowane przez Drugi Program TVP. Po nabożeństwie miał jeszcze miejsce wyjątkowy koncert reformacyjny.

W niedzielny poranek wzięliśmy udział w nabożeństwie w Wiśle-Jaworniku. Kazanie wygłosił nasz proboszcz ks. bp Jan Cieślar. Po nabożeństwie miało miejsce spotkanie z wiernymi z Jawornika. Był czas na ciekawe rozmowy i oczywiście na spróbowanie wiślańskich kołoczy. Posileni, tak fizycznie, jak i przede wszystkim duchowo, wróciliśmy w niedzielny wieczór 18 czerwca, cali i zdrowi do naszych domów.

Fotorelację z Ewangelickich Dni Kościoła znajdą Państwo na stronie: http://dnikosciola.pl/galeria/

Dziękujemy organizatorom za szczególny pomysł na upamiętnienie 500 lat Reformacji oraz Wszechmogącemu Bogu za umożliwienie nam wzięcia udziału w tym niezapomnianym dla nas przedsięwzięciu. Dziękujemy także Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworniku za możliwość korzystania gościnności i pobyt w ośrodku parafialnym. Zainteresowanych noclegami odsyłamy do strony parafii w Jaworniku: http://www.jawornik.eu/index.php/dom-goscinny

Piotr Kirsch

 

Nabożeństwo na zakończenie Roku Szkolnego


W niedzielę 25. czerwca 2017 roku odbyło się w naszej parafii nabożeństwo na zakończenie Roku Szkolnego. Prowadził je wikariusz diecezjalny ks. Paweł Meler. Dzieci i młodzież otrzymały świadectwa nauki w międzyszkolnym punkcie katechetycznym, który działa przy naszej parafii. Wręczone zostały także drobne upominki za wyniki w nauce.

W trakcie nabożeństwa ks. Meler, który prowadził dotychczas w naszej parafii lekcje religii, w sposób szczególny pożegnał się z dziećmi. Po sześciu latach służby w naszej parafii przenosi się do Wrocławia.

Pożegnanie naszego wikariusza diecezjalnego nastąpi w trakcie nabożeństwa w Pabianicach 27. sierpnia 2017 roku. Już teraz serdecznie zapraszamy na to nabożeństwo.

 

Czerwcowe spotkanie dla zainteresowanych Kościołem Ewangelicko-Augsburskim


Kolejne spotkanie dla zainteresowanych Protestantyzmem odbyło się w pierwszy poniedziałek czerwca - 5. czerwca 2017r., o godz. 18:00, w domu parafialnym. Było to ostatnie spotkanie przed sezonem wakacyjnym.

Tematem był: Duch Święty. Ks. bp Jan Cieślar przybliżył rozumienie istoty Boga w Starym Przymierzu, wskazał na historię kształtowania się dogmatu Trójcy Świętej, na poglądy myślicieli starożytnego Kościoła oraz postanowienia soboru w Konstantynopolu. Podkreślił fakt, że mimo podziałów w chrześcijaństwie zapatrywanie na Boga w Trójcy Świętej Jedynego jest wspólne wszystkim wyznawcom Chrystusa. Wywiązała się ciekawa dyskusja nad rozumieniem słowa "duch" - od Ducha Bożego, który unosił się nad Ziemią przy jej stworzeniu, po ducha-duszę, która ulata z ciała umierającej osoby. Był to jeden z tych tematów, o których można by jeszcze długo, długo dyskutować...

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejne spotkanie, które odbędzie się w ostatni poniedziałek września - 25. września 2017 roku - o godz. 18:00 w naszym domu parafialnym. Tematem będą współpracownicy Marcina Lutra.

Zapraszamy także do proponowania tematów kolejnych spotkań.

 


Strona 8 z 44