Noc z Lutrem 2017


Nasza młodzież parafialna oraz praktykant diecezjalny Arkadiusz Raszka wzięli udział w imprezie pt. „Noc z Lutrem”, która odbyła się 31. października 2017 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. W ramach tego wydarzenia odbył się spektakl „Czy sole mogą zwietrzeć?” w reżyserii Grzegorza Olka. Z wrażeniami naszej młodej parafianki z wyjazdu do Cieszyna, mogą się Państwo zapoznać na stronie: http://www.diec.warszawska.luteranie.pl/wiecej.php?id=282

 

Nabożeństwa na Pamiątkę 500-lat Reformacji


Serdecznie zapraszamy na uroczyste nabożeństwo na Pamiątkę 500-lat Reformacji. Odbędzie się ono w naszym kościele w Pabianicach w niedzielę 29. października o godz. 18:00. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnią nasza pastorowa Magdalena Hudzieczek-Cieślar (sopran), Agata Piotrowska-Bartoszek (obój) oraz Tomasz Bartoszek (fortepian). W ramach obchodów 500-lat Reformacji wspomniane Trio wystapiło w piątek 27. października 2017 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

Zapraszamy także na reformacyjne nabożeństwo ekumeniczne, które odbędzie się w ewangelicko-augsburskim kościele św. Mateusza w Łodzi, 30 października, o godz. 18:00.

Natomiast na dzień 31. października zapraszamy do obejrzenia transmisji z nabożeństwa reformacyjnego, jakie zostanie odprawione w Kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Transmisja rozpocznie się o godz. 10:00 na TVP 2.

Zapraszamy także na koncert reformacyjny, który odbędzie w kościele ewangelicko-augsburskim w Zgierzu, w sobotę 4 listopada, o godz. 17:00.

 

500 lat Reformacji - tezy Marcina Lutra część 14


Z okazji zbliżającej się pięćsetnej rocznicy ogłoszenia przez ks. dra Marcina Lutra 95 tez (31.10.1517) na naszej stronie będziemy sukcesywnie publikować jego tezy, które stały się impulsem odnowy Kościoła.

91. Gdyby odpust głoszono zgodnie z myślą i zapatrywaniem papieża, łatwo byłoby zbijać wszelkie zarzuty, a może by nawet wcale się nie zrodziły te zarzuty.

92. Więc precz z prorokami, którzy wołają: pokój, pokój, pokój, a pokoju nie ma (Ezech. 13,10.16).

93. Tym prorokom dobrze być musi, którzy powiadają: krzyż, krzyż, a krzyża nie ma.

94. Należy upominać chrześcijan, aby usiłowali iść za Chrystusem jako głową swoją, przez krzyż, śmierć i piekło.

95. I byli pewni, że raczej cierpieć, niż używając fałszywego pokoju, wejść mogą do niebios.

 

Sesja jubileuszowa na Zamku Królewskim w Warszawie


Z okazji jubileuszu 500 lat Reformacji na Zamku Królewskim zorganizowano uroczystą sesję jubileuszową. W sesji brał udział nasz proboszcz ks. bp Jan Cieślar oraz pastorowa Magdalena Hudzieczek-Cieślar. Obecni byli także: Prezydent Miasta Pabianic Grzegorz Mackiewicz, Starosta Powiatu Pabianickiego Krzysztof Habura, Przewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego Florian Wlaźlak, Przewodniczący Rady Miejskiej Pabianic Andrzej Żeligowski oraz Adam Marczak z Pabianickiego Centrum Medycznego. Oprawę muzyczną sesji jubileuszowej zapewniła m.in. nasza pastorowa Magdalena Hudzieczek-Cieślar.

Szczegółową relację z sesji znajdą Państwo na stronie: http://www.luteranie.pl/nowosci/uroczysta_sesja_jubileuszowa,5123.html

 

Porozmawiajmy o wierze... - Październikowe spotkanie dla zainteresowanych


W poniedziałek - 23. października 2017 r., odbyło się w naszej parafii spotkanie na temat Katarzyny von Bora. Spotkanie poprowadzili wspólnie ks. bp Jan Cieślar oraz magister teologii Arkadiusz Raszka. Przybliżyli oni postać żony Marcina Lutra. Była jak na owe czasy wyjątkowo dobrze wykształconą kobietą, brała udział w niejednej dyskusji teologicznej posługując się przy tym biegle łaciną. Nie wahała się też podejmować trudnych decyzji, jak na przykład ucieczki z klasztoru czy zaproponowania małżeństwa Marcinowi Lutrowi. Była także niezwykle zaradna i gospodarna, dając możliwość mężowi skupienia się reformie Kościoła. Reformacja bez niej potoczyła by się innymi torami. Stała się wzorem, z którym musiały się mierzyć przez wieki żony pastorów.

Kolejne z cyklu otwartych spotkań dyskusyjnych na temat naszego Kościoła i protestantyzmu w ogóle, odbędzie się w ostatni poniedziałek listopada, 27. listopada 2017 roku o godz. 18:00 w domu parafialnym (ul. Zamkowa 8). Spotkanie będzie poświęcone Reformacji w Prusach Książęcych oraz jej wpływowi na Reformację w Polsce.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zachęcamy także do proponowania tematów kolejnych spotkań.

 


Strona 9 z 50