Śladami kultury protestanckiej w Pabianicach


Uczniowie klasy II gimnazjum Heureka zorganizowali rajd pt. „Śladami kultury protestanckiej w Pabianicach”. W przygotowaniu imprezy, w której wzięło udział 130 osób, pomagali młodym organizatorom PTTK oddział Pabianice oraz Parafia Ewangelicko- Augsburska.

Uczestnicy rajdu, nie tylko odbyli wędrówkę, ale także musieli wykazać się znajomością historii miasta, tej związanej z protestantyzmem i jego wpływem na kulturę Pabianic. Oprócz uczestników indywidualnych oraz grupy z Uniwersytetu III Wieku, udział w rajdzie wzięli uczniowie pabianickich szkół.

III miejsce w rajdzie pieszym pt. „Śladami kultury protestanckiej w Pabianicach” zajęli uczniowie

Zespołu Szkół nr 5,

II miejsce zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17,

I miejsce zyskali uczestnicy ze Szkoły Podstawowej nr 1.

Rajdowicze mieli również okazję zobaczyć wnętrze kościoła ewangelicko- augsburskiego i w jego murach wysłuchać krótkiej historii parafii opowiedzianej przez księdza Pawła Melera.

Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem w ogrodzie parafialnym parafii Ewangelicko- Augsburskiej Św. Piotra i Pawła.

Wiosenny rajd był związany z realizacją przez uczniów Heureki projektu edukacyjnego i nawiązywał do ubiegłorocznych imprez.: cyklu wykładów „ Z judaizmem na ty”, zorganizowanych w Muzeum Miasta Pabianic oraz wędrówki ”Śladami kultury żydowskiej w Pabianicach”.

W tym roku szkolnym wyjątkowym wydarzeniem był projekt „Protestanci – Co o nas wiesz?” – wykłady zorganizowane w adwencie dla osób zainteresowanych Kościołem Ewangelicko-Augsburskim. Był to cykl spotkań dla uczniów szkół, we współpracy z Muzeum Miasta Pabianic. Spotkania miały miejsce w domu parafialnym. Odbywały się także spotkania dla dorosłych i cieszyły się dość dużym zainteresowaniem osób zainteresowanych podobieństwami i różnicami pomiędzy wyznaniami. Słuchaczy ciekawiła również historia kościoła i elementy teologii. Spotkania, w czasie których przedstawiono pokrótce historię protestantyzmu i główne zasady wiary ewangelickiej prowadził ks. Paweł Meler. Był czas na zadawania pytań, podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i problemami związanymi z wiarą oraz na typowy poczęstunek adwentowy dla dorosłych: glϋhwein i pierniki, - elementy kultury kulinarnej protestantów.