Wielki Tydzień i Wielkanoc


Dzień Męki Pańskiej na krzyżu Golgoty – Wielki Piątek – jest najważniejszym świętem ewangelickim. Prawdziwym dniem pokuty i modlitwy, w wielu chrześcijańskich krajach tradycyjnie dniem wolnym od pracy. Przygotowaniu do tego szczególnego dnia służy czas pasyjny (Wielki Post). Wszystkie niedzielne nabożeństwa odprawiane są z Komunią Świętą. Dodatkowo wierni zbierają się na tygodniowych nabożeństwach pasyjnych - w naszej parafii w piątki o godz. 17:00.

W Wielką Środę i Wielki Czwartek odbyły się pasyjne dni skupienia – rekolekcje dla dzieci z naszej parafii. Dzieci w oba te dni spotkały się w parafii i wspólnie pojechały do parafii św. Mateusza w Łodzi, gdzie dla dzieci z okolicznych parafii zorganizowano bogaty program i ciekawe, różnorodne zajęcia.

W Wielki Czwartek o godz. 18:00 odbyło się spotkanie młodzieży pracującej i studiującej. Przy stole zastawionym na wzór wieczerzy paschalnej, jaką przed 2.000 lat spożywał pan Jezus (ryby, maca, ciasto, wino), rozważano wydarzenia tego czasu. Był to czas ciekawych rozmów, podzielenia się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami. Każdy miał czas się wypowiedzieć.

W Wielki Piątek zamilkły dzwony, krzyż zakryty był kirem, a wierni zgromadzili się na pokutnym nabożeństwie w kościele – o godz. 17:00. Nabożeństwo odprawił ks. bp Jan Cieślar oraz ksiądz Paweł Meler - Wikariusz Diecezji Warszawskiej, który wygłosił kazanie w oparciu o Iz 52, 13 – 53, 12. Odczytano historię męki Pańskiej zestawioną z czterech Ewangelii, przeplataną hymnem Wielkiego Piątku, pieśnią ks. Pawła Gerhardta: „O Głowo, coś zraniona, zhańbiona, zlana krwią". Śpiewano także żałobne Impropernia – skargi Jezusa na krzyżu Golgoty. Nabożeństwo połączone było z sakramentem Stołu Pańskiego, do którego przystąpiło wielu wiernych. Nabożeństwo w sposób szczególny zostało upiększone przez śpiew naszej pastorowej, pani Magdaleny Hudzieczek-Cieślar, która swym pięknym sopranem wprawiła wszystkich wiernych w podniosły nastój tego dnia. Należą się za to szczególne wyrazy podziękowania. Przy wyjściu z kościoła wszyscy wierni otrzymali książeczkę ks. Henryka Czembora, znanego autora literatury religijnej, pt. „Jeden za wszystkich.”

Wielka Sobota w tradycji ewangelickiej to czas ciszy i zadumy, nie święci się pokarmów. W kościele nie ma także wystawionego grobu Pańskiego.

Wielkanoc w naszej parafii charakteryzuje się szczególnym zwyczajem. Od najdawniejszych czasów w dzień Zmartwychwstania Pańskiego nabożeństwa odbywały się na cmentarzach. Tak też jest i u nas do dziś. Poranna rezurekcja, o 6:00 rano, odbywa się w ewangelickiej kaplicy cmentarnej – mauzoleum Kindlerów. Jest to szczególne przeżycie, gdy z miejsca gdzie żegnamy naszych zmarłych, tuż obok miejsc ich spoczynku, słyszymy, iż Jezus zwyciężył śmierć i daje nam życie wieczne. Wtedy to, z tego miejsca żałoby i smutku rozbrzmiewa radosne Alleluja!

Nabożeństwo główne wielkanocne w liturgii komunijnej odbyło się w kościele o godz. 10:30. Kościół prezentował się szczególnie okazale, z wiosennymi kwiatami i pisankami - prawdziwie świątecznie. Za przystrojenie kościoła biskup złożył szczególne podziękowania swojej małżonce, pani Magdalenie Hudzieczek-Cieślar. W trakcie nabożeństwa wprowadzono nową sześcioosobową radę parafialną, wybraną przez zgromadzenie parafialne, które odbyło się 2. marca 2014 roku. Godny zaznaczenia jest także fakt, że po wieloletniej przerwie, ku wielkiej radości i na prośbę wiernych, biskup swoje kazanie wygłosił ze starej ambony.

Po nabożeństwie dzieci szukały w ogrodzie parafialnym słodkości pozostawionych przez zajączka wielkanocnego, a dorośli udali się na poczęstunek - „jajko wielkanocne” - w wypełnionej do ostatniego miejsca sali parafialnej. Przy miłych i ciekawych rozmowach szybko upłynął czas. Pani Agnieszka Kubiak korzystając z okazji podziękowała osobom zaangażowanym w rajd pt. „Śladami kultury protestanckiej w Pabianicach”. Z tego miejsca szczególnie podziękowania należą się także osobom, które przyczyniły się do zorganizowania spotkania przy „jajku wielkanocnym”, zakupiły produkty spożywcze oraz przygotowały suto zastawione stoły.

Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia naszej parafii i skorzystania w przyszłym roku z oferty naszych nabożeństw pasyjnych i wielkanocnych, które będą się odbywać w tych samych porach, co w tym roku. Wszystkim życzymy prawdziwej radości z pustego grobu i prawdziwie zmartwychwstałego Pana Jezusa Chrystusa.

„Wpuść o słońce wielkanocne,
Swe promienie w serce wpuść.
Rozbudź życie w nim owocne,
By się z Tobą mogło zróść.
Brzemię win do grobu rzuć,
Radość nową we mnie wzbudź;
Bym się cieszył z Wielkanocy,
Odrodzony z Bożej mocy.”