Marzec 2016 w naszej parafii


Hasło miesiąca:

Nasz Pan i Zbawiciel Jezus Chrystus powiada:

Jak mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem; trwajcie w miłości mojej. (J 15, 9)

1 marcawtorek

godzina biblijna w domu parafialnym o godz. 11:00

4 marca - piątek

tygodniowe nabożeństwo pasyjne

godz. 17:00 w kościele

5 marca - sobota

nabożeństwo spowiednio-komunijne o godz. 10:00 w kościele

na rozpoczęcie wiosennej sesji obrad synodu diecezjalnego

6 marca – niedziela Laetare

nabożeństwo spowiednio-komunijne o godz. 10:30 w kościele,

po nabożeństwie spotkanie - herbatka w domu parafialnym

7 marca - poniedziałek

Rola kobiet w Kościele Ewangelickim - spotkanie dla osób zainteresowanych

Kościołem Ewangelicko-Augsburskim

godz. 18:00 w domu parafialnym

8 marcawtorek

godzina biblijna w domu parafialnym o godz. 11:00

11 marca - piątek

tygodniowe nabożeństwo pasyjne

godz. 17:00 w kościele

13 marca – niedziela Judica

nabożeństwo spowiednio-komunijne o godz. 10:30 w kościele

15 marcawtorek

godzina biblijna w domu parafialnym o godz. 11:00

18 marca - piątek

tygodniowe nabożeństwo pasyjne

godz. 17:00 w kościele

20 marca – niedziela palmowa

nabożeństwo spowiednio-komunijne o godz. 10:30 w kościele

23 – 24 marca

rekolekcje dla dzieci i młodzieży w parafii św. Mateusza w Łodzi

25 marca Wielki Piątek

nabożeństwo spowiednio-komunijne o godz. 17:00 w kościele

27 marca Wielkanoc

godz. 6:00 rezurekcja w kaplicy (mauzoleum Kindlerów) przy cmentarzu ewangelickim

godz. 10:30 nabożeństwo główne, spowiednio-komunijne w kościele

po nabożeństwie spotkanie przy „jajku Wielkanocnym” w domu parafialnym

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

Zgromadzenie Parafialne 2016


Informujemy wszystkich naszych parafian, że doroczne sprawozdawcze zgromadzenie parafialne Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Piotra i św. Pawła w Pabianicach odbędzie się w niedzielę, 28 lutego 2016 r., tuż po nabożeństwie, w domu parafialnym.

Prawo głosu na zgromadzeniu mają wszyscy członkowie parafii, którzy do dnia 31. stycznia 2016 roku uregulowali składkę kościelną za rok 2015.

Przypominamy, że zgromadzenie parafialne jest najważniejszym demokratycznym organem naszej parafii, a udział w nim wyrazem troski i odpowiedzialności za nasz zbór, dlatego zachęcamy wszystkich parafian do wzięcia udziału w tegorocznym Zgromadzeniu Parafialnym!

 

Renowacja Obrazu Ołtarzowego


Nasza parafia posiada zabytkowy obraz, przedstawiający Jezusa modlącego się w ogrodzie Gethsemane. Namalował go znany artysta, założyciel warszawskiej Zachęty, Wojciech Gerson.

Dzieło to zdobi naszą świątynię od dokładnie 140 lat.

Obraz już od wielu lat pilnie wymaga renowacji. Dlatego zwracamy się z prośbą do wszystkich osób chcących nas wesprzeć o składanie datków na ten cel. Można to zrobić wpisując się na listę ofiar wyłożoną w kancelaraii parafialnej lub wpłacając celowy datek (z dopiskiem: ofiara na celu kultu - renowacja obrazu) na konto parafialne. Dane bankowe naszej parafii znajdą Państwo w zakładce Kontakt.

Dziękujemy za pomoc, wsparcie i otwarte serca.

Apostoł św. Paweł powiada: Ochotnego dawcę Bóg miłuje. (2. Kor 9, 7)

Bóg zapłać za każdy datek!

 

Czas pasyjny (Wielki Post) po ewangelicku


Dzień Pokuty i Modlitwy (tzw. Środa Popielcowa) rozpoczyna w Kościele Ewangelicko-Augsburskim CZAS PASYJNY, będący 40-dniowym okresem przygotowującym do Pamiątki Śmierci Jezusa Chrystusa (Wielki Piątek) oraz Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Zarówno w Starym, jak i w Nowym Testamencie znajdujemy wiele fragmentów mówiących o czasie pokuty, postu i nawrócenia (por. 2 Mż 34,28; Joz. 5,6; Jl 2,12-17; Jon 3,4; Mk 1,3; Mt 4,2; Łk 4,1).

Już od II wieku znana była w Kościele chrześcijańskim praktyka postna, która rozpoczynała się na dwa dni przed Wielkanocą. W III wieku czas postu rozciągnięto na Wielki Tydzień, a w IV wieku Sobór w Nicei (325) zadecydował, że Wielkanoc poprzedzać będzie 40-dniowy post, który był również czasem pokuty dla osób ponownie przyjmowanych do Kościoła w Wielki Czwartek lub przygotowujących się do przyjęcia Chrztu Świętego.

W duchowości i teologii luterańskiej Czas Pasyjny ma szczególne znaczenie, ponieważ kieruje uwagę Kościoła ku Ukrzyżowanemu Zbawicielowi, który z bezwarunkowej miłości do człowieka przyszedł na świat dla naszego zbawienia i wyzwolił ludzkość od niewoli grzechu i wiecznej śmierci. Tajemnica Krzyża i Odkupienia, zbawienia człowieka z łaski przez wiarę w Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Chrystusa, stanowi centralny punkt ewangelickiej duchowości, dlatego też tak mocno podkreślany jest Czas Pasyjny. Okres ten zasadniczo różni się w liturgii od pozostałych okresów roku kościelnego.

Czas Pasyjny w liturgii

W Kościele Ewangelicko-Augsburskim każda niedziela pasyjna posiada nazwy łacińskie pochodzące od pierwszych słów łacińskiego introitu: Invocavit, Reminiscere, Oculi, Laetare, Judica oraz Palmarum (Palmowa).

W antyfonach liturgicznych opuszcza się w czasie pasyjnym „Alleluja” i śpiewa się „Amen.” W liturgii wstępnej zamiast Gloria in excelsis (Chwała Bogu na wysokościach) śpiewa się stary hymn Aufer a nobis (Zgładź, o Panie Boże wszystkie grzechy oraz nieprawości nasze).

Zmieniane są również nakrycia ołtarzowe. W wielu parafiach luterańskich odprawiane są tygodniowe nabożeństwa pasyjne, które wprowadzają wiernych w historię Męki Pańskiej – nabożeństwa te stanowią ewangelicką formę Drogi Krzyżowej.

Postanowienia pasyjne i post

Od kilku lat w okresie Wielkiego Postu Kościół luterański w Polsce organizuje akcję „7 tygodni bez” (www.7bez.cme.org.pl), zachęcającą do pokuty i nawrócenia.

W Kościele Ewangelicko-Augsburskim nie ma obowiązku zachowywania postu, choć jest uznawany za szczególnie wartościowy. Każdy kto chce i tego potrzebuje, może go praktykować.

http://luter2017.pl/czas-pasyjny-wielki-post-luteranie-ewangelicy-protestanci/

 

Tygodniowe Nabożeństwa Pasyjne


W okresie pasyjnym, zwanym także okresem postu w naszym kościele będą odbywały się nabożeństwa tygodniowe. Będą one miały miejsce w każdy piątek (od 12 lutego) o godz. 17:00.

Nabożeństwa okresu pasyjnego są czasem szczególnej zadumy, gromadzenia się przy historii męki Pańskiej oraz stawania pod krzyżem Zbawiciela. Są zaproszeniem i wezwaniem dla naszych parafian, sympatyków i osób chcących wspólnie z nami przeżywać ten wyjątkowy okres zadumy i pokuty.

 


Strona 84 z 105