Email Drukuj PDF

Kościół bez wiernych


Jedną z bolączek chrześcijaństwa europejskiego, niezależnie od denominacji, jest stały spadek wiernych. Chrześcijanie w wielu krajach zachodniej Europy stanowią już mniejszość społeczeństwa. Wiele osób występuje z Kościołów. Świątynie na niedzielnych nabożeństwach świecą nieraz pustkami. Coraz mniej osób przyjmuje sakramenty, czyta Biblię czy interesuje się sprawami wiary. Czy te trendy są nieodwracalne? Czy Kościół „zasłużył” sobie na taki los? Jak będą wyglądały europejskie wspólnoty chrześcijańskie w przyszłości?

Na te pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć na spotkaniu z serii "Porozmawiajmy o wierze", które poprowadzi pastor pabianickiego zboru ewangelickiego, biskup Jan Cieślar. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 24. kwietnia o godz. 18:00 w sali ewangelickiego domu parafialnego w Pabianicach - ul. Zamkowa 8.

Zapraszamy do wspólnej otwartej dyskusji przy kolejnej odsłonie cyklu na temat przyszłości Kościoła i Kościoła przyszłości!

 
Email Drukuj PDF

Wielki Piątek i Wielkanoc 2023


Wielki Piątek. Czas ciszy, refleksji, zadumy i żałoby, jak po stracie bliskiej osoby. Dla wierzących ewangelików jest to najważniejszy dzień w roku. Uroczyste nabożeństwo o godz. 17:00 w pabianickim kościele ewangelickim odprawił nasz pastor, biskup Jan Cieślar. Zamilkły dzwony. Czytana była Historia Męki Pańskiej zestawiona z czterech Ewangelii, przeplatana śpiewem pasyjnego chorału pastora Pawła Gerhardta „O Głowo coś zraniona”. W swym kazalnym rozważaniu mówca wskazał na znaczenie krzyża dla wszystkich ludzi, w krzyżu jest bowiem pokój i zdrój siły: w przeszłości, trudnej teraźniejszości i niepewnej przyszłości. Mimo, że dla wielu współczesnych osób mówienie o umęczonym Chrystusie przybitym do krzyża jest trudne do zniesienia, to właśnie na Golgocie dokonało się zbawienie i odkupienie win każdego człowieka, co jest centralnym tematem chrześcijaństwa.
Nabożeństwo było połączone ze Spowiedzią i Komunią Świętą.
Oprawę muzyczną zapewnili Magdalena Hudzieczek-Cieślar (sopran) oraz Szymon Masłowski (organy).

W Dzień Zmartwychwstania Pańskiego w pabianickim zborze zgodnie z tradycją, która istnieje prawdopodobnie od czasów założenia parafii prawie 200 lat temu, odbyła się poranna rezurekcja przy cmentarzu. Kiedyś rezurekcje odbywały się bezpośrednio na cmentarzu, obecnie w kaplicy cmentarnej (Mauzoleum fabrykanckiego rodu Kindlerów) o godz. 6:00 rano.
Ciemność świata rozświetliło słońce wielkanocne, wlewając swe radosne promienie przez pięknie odnowione secesyjne witraże w serca wiernych. Wokół wiosenny śpiew ptaków i dobrzmiewające z oddali dzwony – wyjątkowa atmosfera nabożeństwa wielkanocnego z miejsca, skąd żegnamy naszych ukochanych zmarłych. Tuż obok grobów w sposób szczególny dobrzmiały słowa z księgi Izajasza, które posłużyły naszemu pastorowi, biskupowi Janowi Cieślarowi, za podstawę zwiastowania: „Ożyją twoi umarli, twoje ciała wstaną, obudzą się i będą radośnie śpiewać ci, którzy leżą w prochu, gdyż twoja rosa jest rosą światłości, a ziemia wyda zmarłych.” (Iz 26, 19) Wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest bardzo trudna do przyjęcia. Tego wydarzenia nie da się w żaden sposób udowodnić naukowo, można je przyjąć jedynie przez wiarę. Bez wiary w zmartwychwstanie Chrystusa całe chrześcijaństwo traci swój sens.
Nabożeństwo główne odbyło się w kościele o godz. 10:30. Było połączone ze Spowiedzią i Komunią Świętą. Odprawił je biskup Jan Cieślar, który podkreślił rolę nadziei na życie wieczne i radości tu na ziemi, jakie daje nam Zmartwychwstanie Chrystusa.
W trakcie nabożeństwa głównego pastor naszej parafii złożył szczególne gratulacje Zosi Dusińskiej, która została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu na temat wiedzy biblijnej „Sola Scriptura”.
Oba nabożeństwa uświetnił swą grą nasz organista, pan Szymon Masłowski, który przywitał wiernych w kościele radosnym „Alleluja” Händla.
W trakcie nabożeństwa odbywała się szkółka niedzielna dla dzieci, po której najmłodsi udali się do ogrodu szukać „zajączków”. W sali parafialnej przygotowany był poczęstunek dla wszystkich uczestników nabożeństwa, z bliska i z daleka. Przy wszelakich smakołykach był czas na wspólne rozmowy i wiele ciekawych przemyśleń.
Serdecznie dziękujemy wszystkim członkom naszego zboru i sympatykom, którzy włączyli się w przygotowania dzisiejszego Święta Wielkiej Nocy.
Życzymy błogosławionego czasu Świąt Wielkanocnych! Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

 
Email Drukuj PDF

Tygodniowe Nabożeństwa Pasyjne 2023


Zachęcamy do udziału w tygodniowych nabożeństwach pasyjnych, które odbywają się w piątki o godz. 17:30 w sali modlitwy (dom parafialny). Okres pasyjny (wielkopostny) to czas szczególnej zadumy i refleksji nad tym co istotne w naszym życiu. Zapraszamy do wspólnego rozważania historii męki Pańskiej oraz wsłuchiwania się w pieśni pasyjne, które w wyjątkowy sposób wskazuję na osobę Jezusa Chrystusa i to co uczynił dla każdego człowieka na krzyżu Golgoty.

Przy okazji przypominamy, że w czasie pasyjnym wszystkie niedzielne nabożeństwa (godz. 10:30) są połączone ze Spowiedzią i Sakramentem Wieczerzy Pańskiej.

 

Na Golgotę duszo śpiesz
Stań pod krzyżem Zbawiciela.
W swoim żalu tym się ciesz,
Że Bóg przezeń łask udziela.
Tam oglądaj Zbawcy krzyż
I w pokorze doń się zbliż.

Patrz na krzyżu cierpi Pan,
Znosi ból i pohańbienie;
Krwią płynącą z świętych ran
Płaci nasze odkupienie.
Ciężki z śmiercią tocząc bój,
Kona w mękach Zbawca twój.

Cóż Ci, Zbawco, za to dam,
Żeś odkupił mnie, grzesznego?
Nic nie pragniesz od nas sam
Oprócz serca skruszonego.
Weź je, Panie, obudź w nim
Życie nowe Duchem Swym.

Niech mnie Twej miłości moc
W smutku krzepi najłaskawiej,
A gdy przyjdzie śmierci noc,
Niech mnie laska Twoja zbawi.
Kto przez rany zbawion Twe,
Może rzec: Spełniło się!

Śpiewnik Ewangelicki Nr. 137

 
Email Drukuj PDF

Z żałobnej karty: pogrzeb śp. Bogdana Klatt


Z głębokim żalem przekazujemy informację z żałobnej karty. W ubiegłą środę, 29. marca, zmarł nasz brat śp. Bogdan Klatt, przeżywszy 49 lat. Pogrzeb wieloletniego kuratora parafialnego i niezwykle zaangażowanego członka naszego zboru odbędzie w najbliższą sobotę, 01. kwietnia, o godz. 13:00 z kościoła parafialnego - Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Piotra i św. Pawła, ul. Zamkowa 8 w Pabianicach. Po uroczystościach pogrzebowych nastąpi odprowadzenie zmarłego na miejsce ostatniego spocznienia na cmentarz w Ksawerowie.

Nasz Pan i Zbawiciel Jezus Chrystus powiada: Jam jest zmarwychwstanie i żywot; kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. A kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Ewangelia św. Jana 11, 25 – 26

 

Tam w górze nad gwiazdami
Przecudny rajski łan;
Ze swymi rozłogami
Nadziei dobrze znan.
Tam wiosna się zieleni,
Zakwita wonny maj,
Odpoczną tam strudzeni,
Opuszczą ziemski kraj.

Wysłowić nie jest w stanie
Śmiertelny rzeczy tych,
A jednak nieustannie,
Pociechy szuka w nich.
Zapomnieć ich nie może
Ni w szczęściu, ni we łzach,
Im gniecie ucisk srożej,
Ojczysty bliższy gmach.

Daj błogo się prowadzić
Do tych niebiańskich siół,
By Pan cię mógł posadzić
Za swój weselny stół!
Wnet wieczność zajaśnieje
Różowym blaskiem dnia,
Wypełnią się nadzieje,
Objawi wiara twa.

Karl Plank, Śpiewnik Ewangelicki nr 936

 
Email Drukuj PDF

Pomoc dla zboru luterańskiego w Szopienicach


Informujemy, że od niedzieli 05. lutego w kancelarii parafialnej wyłożona jest lista ofiar na wsparcie szopienickiego zboru ewangelickiego, który poniósł duże straty w wyniku wybuchu gazu w piątek 27. stycznia. Zbiórka będzie prowadzona do niedzieli Reminiscere (05. marca). Zebrane środki zostaną w całości przekazane Diakonii Polskiej.

Zachęcamy do otwarcia serc. Szczegóły akcji znajdą Państwo na stronie: https://diakonia.org.pl/aktualnosc/apel-o-pomoc-dla-szopienic/

 

Przeto, póki czas mamy, dobrze czyńmy wszystkim, a najwięcej domownikom wiary. Gal 6, 10
 


Strona 11 z 105