|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
 |
 |
 |
Kościół i pieniądze
Mimo tego, że Kościół w swym zwiastowaniu odwołuje się do strefy duchowej i wydawałoby się niematerialnej, to jednak rzeczy materialne w codziennym życiu wspólnot religijnych odgrywają dość znamienną rolę. Trzeba utrzymać kościoły, plebanie, domy parafialne i różnego rodzaju instytucje charytatywne, takie jak domy opieki czy schroniska dla potrzebujących, a także zdobyć pieniądze na pensje dla pracowników, tak duchownych, jak i świeckich. Kościół potrzebuje pieniędzy żeby funkcjonować, nie może się przy tym stać „maszynką do robienia pieniędzy”. Gdzie leży sensowna granica pomiędzy zbieraniem na zbożny cel, a wyłudzaniem pieniędzy? Kto powinien sprawować kontrolę nad wydawaniem zdobytych środków?
Niejedna debata na przestrzeni wieków toczona była na temat finansów kościelnych. Czy chrześcijaństwo powinno trzymać się ideałów ubóstwa pierwszych wieków? Wielu wierzących było tego zdania, jednym z nich był m. in. ks. dr Marcin Luter, który w XVI wieku w sposób diametralny zmienił zarządzanie finansami kościelnymi. Jaka była jego recepta na bolączki Kościoła i czy można jego idee wykorzystać także i dziś?
Zachęcamy do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu "Porozmawiajmy o wierze". Swymi zapatrywaniami na sferę finansów kościelnych podzieli wieloletni proboszcz parafii ewangelickiej, bp Jan Cieślar. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 17. października o godz. 18:00 w sali pabianickiego domu parafialnego - ul. Zamkowa 8.
Zapraszamy do wspólnej otwartej dyskusji na temat Kościoła i pieniędzy!
|
Niemieckojęzyczne spotkanie biblijne/deutschsprachiges Bibeltreffen
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pabianicach serdecznie zaprasza na niemieckojęzyczne spotkanie biblijne. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 15. października o godz. 11:00 w sali modlitwy domu parafialnego (obok kościoła przy ul. Zamkowej 8). Po spotkaniu zaplanowany jest czas na rozmowy przy kawie i cieście.
Kolejne spotkania zaplanowane są na:
19. listopada
17. grudnia
każdorazowo o godz. 11:00.
Serdecznie zachęcamy do przybycia!
Die lutherische Kirchengemeinde Pabianice lädt ganz herzlich zu einem deutschsprachigen Bibeltreffen ein. Das Treffen findet statt am Samstag, den 15. Oktober um 11:00 Uhr im Betsaal des Gemeindehauses (neben der Kirche an der ul. Zamkowa 8 gelegen). Anschließend ist ein Beisammensein bei Kaffee und Kuchen vorgesehen.
Die kommenden Termine der Bibeltreffen:
19. November
17. Dezember
jeweils um 11:00 Uhr.
Wir freuen uns über Ihren Besuch!
Wczesnochrześcijańska komuna
W poniedziałek 26. września odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie dyskusyjne z cyklu „Porozmawiajmy o wierze”. Spotkanie prowadził pabianicki pastor bp Jan Cieślar, a tematem była pierwsza chrześcijańska wspólnota (po grecku koinonia), jaka powstała w Dzień Zesłania Ducha Świętego w Jerozolimie.
Biblia podaje cztery podstawowe cechy charakterystyczne tego prazboru (Dz 2, 42). Wierni trwali w nauce o Jezusie Chrystusie głoszonej przez apostołów. Szukali wspólnoty ludzi wierzących. Wieczorami spotykali się się przy łamaniu chleba tzw. agape - ucztach miłości, które były pierwszą formą Komunii Świętej (Wieczerzy Pańskiej). Charakterystyczną cechą ówczesnych chrześcijan było także duże znaczenie modlitwy w ich życiu. Opisując te cechy jerozolimskiej wspólnoty prowadzący zachęcił do porównania przedstawionego opisu do współczesnego Kościoła. Wskazał np. na bezmyślne i szybkie zmawianie Modlitwy Pańskiej – Ojcze Nasz.
Wierni w Jerozolimie tworzyli komunę – wspólnotę, ale nie taką jaką głosili ideolodzy marksistowscy w XIX i XX wieku. Nie wyzbyto się nigdy prywatnej własności. Sami wierni odczuwali potrzebę dzielenia się tym co mają. Nie sprzedawano wszystkiego naraz, nie dawano też każdemu po równo, a jedynie tym potrzebującym. Wsparciu biednych służyły także wspólne wieczerze. Dawanie datków pieniężnych czy materialnych było dobrowolne. Nie było też nakazu przekazywania wszystkich zysków ze sprzedaży. Prowadzący przywołał tu przykład Ananiasza i jego żony Safiry. Żeby przypodobać się apostołom i starszym twierdzili oni, że złożyli u stóp apostołów wszystkie pieniądze ze sprzedanej posiadłości. Zataili przy tym fakt, że część odłożyli dla siebie. Kara jaka ich spotkała była konsekwencją kłamstwa, a nie chęci zachowania części zysku (Dz 5, 1 – 11). Kościół nie był jeszcze wówczas zhierarchizowaną instytucją, nie było wykształconego stanu kapłańskiego, ani rozbudowanej i zbiurokratyzowanej administracji. Wierni spotykali się po domach, nie było potrzeby utrzymywania kosztownych budynków kościelnych. Gdy zabrakło pieniędzy na wsparcie dużej ilości potrzebujących, którzy gromadzili się w Jerozolimie, z pomocą pośpieszyły inne zbory, założone w międzyczasie przez apostoła Pawła.
Pierwsi chrześcijanie żyli we wspólnocie, w której Jezus Chrystus, prawdziwy Dobry Pasterz, był ich jedynym Panem, a Jego nauka miłości wypełniała ich życie. Nie było tam mowy o stawianiu na pierwszym miejscu swojego komfortu i swoich potrzeb. Dzielono się chętnie, tym czym Bóg obdarza człowieka, w świadomości, że tu na ziemi jesteśmy tylko przechodniami, którzy i tak kiedyś wszystko zostawią. Obraz życia jerozolimskiego prazboru jest ciągłym wezwaniem i niedoścignionym wzorem dla współczesnych wspólnot chrześcijańskich.
Już teraz serdecznie zachęcamy do udziału w kolejnym spotkaniu, które odbędzie się w poniedziałek 17. października o godz. 18:00 w sali ewangelickiego domu parafialnego w Pabianicach przy ul. Zamkowej 8. Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych!
|
Dziękczynne Święto Żniw
W drugą niedzielę października (09. października) obchodziliśmy Dziękczynne Święto Żniw. Uroczyste nabożeństwo spowiednio-komunijne poprowadził nasz pastor, biskup Jan Cieślar. Chleb z tegorocznych zbiorów przynieśli na ołtarz radni parafialni z Poddębic i Pabianic. W modlitwie dziękowano za to, że w tym roku nie zabrakło chleba na naszych stołach. W obliczu wojny na Ukrainie i rosnącego napięcia międzynarodowego proszono o pokój. W swym kazalnym rozważaniu, opartym o fragment piątej księgi Mojżeszowej (5, 8 – 18), pastor wskazał na to, że wszystko co mamy to nie tylko owoc pracy naszych rąk i umysłów, ale przede wszystkim dar Opatrzności Bożej. Winniśmy przeto nie zapominać o niesieniu pomocy potrzebującym i samotnym. Słowa szczególnego podziękowania skierowano na ręce państwa Margarete i Waldemara Klatt, którzy ustroili świątecznie ołtarz. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła pastorowa Magdalena Hudzieczek-Cieślar (sopran) oraz pan Szymon Masłowski (organy). Po nabożeństwie odbyło się tradycyjne spotkanie w sali parafialnej. Serdecznie dziękujemy wszystkim zborownikom, którzy zaangażowali się w przygotowania tegorocznego Dziękczynnego Święta Żniw.
Za co powinniśmy dziękować naszemu Stwórcy? Tak pisze ks. dr Marcin Luter w swym Małym Katechizmie, za: wszystko, co do wyżywienia ciała i zaspokojenia jego potrzeb należy, jako to: pokarm, napój, odzienie, obuwie, dom, gospodarstwo, rola, bydło, pieniądze, mienie, pobożne małżeństwo, pobożne dzieci, pobożni domownicy, pobożna i wierna zwierzchność, dobry rząd, dobra pogoda, pokój, zdrowie, karność, uczciwość, dobrzy przyjaciele, wierni sąsiedzi i tym podobne.
Winniśmy Bogu hołd i dzięki Za dobro, które zsyła nam, Bo wszystko dziełem Jego ręki: I to czym jestem i co mam. Więc moja pieśni wznieś się doń, Ty do niej Panie, ucho skłoń. Ty Boże, wszystko utrzymujesz I czego trzeba, sam to wiesz, Ty nas w potrzebach opatrujesz, Błogosławieństwo światu ślesz, W miłości ku nam stale trwasz I nad grzesznikiem litość masz.
Śpiewnik Ewangelicki Nr. 624
Dziś obchodziliśmy Dziękczynne Święto Żniw. Uroczyste nabożeństwo spowiednio-komunijne poprowadził nasz pastor, biskup Jan Cieślar. Chleb z tegorocznych zbiorów przynieśli na ołtarz radni parafialni z Poddębic i Pabianic. W modlitwie dziękowano za to, że w tym roku nie zabrakło chleba na naszych stołach. W obliczu wojny na Ukrainie i rosnącego napięcia międzynarodowego proszono o pokój. W swym kazalnym rozważaniu opartym o piątą księgę Mojżeszową (5, 8 – 18) pastor wskazał na to, że wszystko co mamy to nie tylko owoc pracy naszych rąk i umysłów, ale przede wszystkim dar Opatrzności Bożej. Winniśmy przeto nie zapominać o niesieniu pomocy potrzebującym i samotnym. Słowa szczególnego podziękowania skierowano na ręce państwa Margarete i Waldemara Klatt, którzy ustroili świątecznie ołtarz. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła pastorowa Magdalena Hudzieczek-Cieślar (sopran) oraz pan Szymon Masłowski (organy). Po nabożeństwie odbyło się tradycyjne spotkanie w sali parafialnej. Serdecznie dziękujemy wszystkim zborownikom, którzy zaanagażowali się w przygotowania tegorocznego Dziękczynnego Święta Żniw.
Niemieckojęzyczne spotkanie biblijne/deutschsprachiges Bibeltreffen
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pabianicach serdecznie zaprasza na niemieckojęzyczne spotkanie biblijne. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 17. września o godz. 11:00 w sali modlitwy domu parafialnego (obok kościoła przy ul. Zamkowej 8). Po spotkaniu zaplanowany jest czas na rozmowy przy kawie i cieście.
Kolejne spotkania zaplanowane są na:
15. października
19. listopada
17. grudnia
każdorazowo o godz. 11:00.
Serdecznie zachęcamy do przybycia!
Die lutherische Kirchengemeinde Pabianice lädt ganz herzlich zu einem deutschsprachigen Bibeltreffen ein. Das Treffen findet statt am Samstag, den 17. September um 11:00 Uhr im Betsaal des Gemeindehauses (neben der Kirche an der ul. Zamkowa 8 gelegen). Anschließend ist ein Beisammensein bei Kaffee und Kuchen vorgesehen.
Die kommenden Termine der Bibeltreffen:
15. Oktober
19. November
17. Dezember
jeweils um 11:00 Uhr.
Wir freuen uns über Ihren Besuch!
|
|
|
|
Strona 15 z 105 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|