Zwiedzanie Mauzoleum Kindlerów i spacer po cmentarzu ewangelickim w Pabianicach
2. lipca o godz. 14:00 wrota Mauzoleum Kindlerów otworzyły się szeroko dla wszystkich pasjonatów historii naszej małej ojczyzny. Pastor bp Jan Cieślar przybliżył historię budowy tego wyjątkowego pabianickiego zabytku nawiązującego do wiedeńskiej secesji. Wskazał na przesłanie fundatorki Zofii Kindler płynące z zabytkowych witraży – wiarę w Zmartwychwstanie i rolę Jezusa Chrystusa, jako jedynego pośrednika pomiędzy Bogiem a człowiekiem.
Proboszcz przedstawił losy kaplicy cmentarnej, która w latach powojennych stała się (po odebraniu kościoła) centrum życia parafialnego. Była ona wówczas świadkiem gorszących ataków na społeczność ewangelicką zbierającą się tu na nabożeństwa.
Dziś kaplica jest symbolem ekumenizmu, służy bowiem chrześcijanom wszystkich wyznań, jako miejsce ostatniego pożegnania z bliskimi.
Biskup Cieślar mówił także o zwyczaju parafialnym odprawiania rezurekcji wielkanocnych o 6:00 rano właśnie w kaplicy cmentarnej. Ma to nie tylko głębokie przesłanie teologiczne, ale także poprzez poranne światło rozświetlające witraże, tworzy niepowtarzalną atmosferę.
Prowadzący spotkanie przybliżył nieco zakończoną renowację kaplicy oraz plany na kulturalne wydarzenia, jakie będą się w jej murach odbywać. W sposób szczególny podziękował panu Andrzejowi Furmanowi. Dzięki jego staraniom i wsparciu możliwa była renowacja kaplicy oraz trwające prace przy murze otaczającym Mauzoleum Kindlerów.
Po zwiedzaniu kaplicy pastor Cieślar poprowadził zebranych na cmentarz. W trakcie spaceru opowiadał o fabrykantach, pastorach i pionierach kinematografii, na trwałe wpisanych w dzieje naszego miasta, którzy miejsce swego ostatniego spocznienia znaleźli na ewangelickiej nekropolii w Pabianicach. Dzięki corocznym kwestom wiele pomników odzyskało swój dawny blask.
Serdecznie dziękujemy za liczny udział, który przerósł nasze oczekiwania!
Fotorelację z wydarzenia znajdą Państwo na stronie:
https://www.facebook.com/LuteraniePabianice/photos/pcb.1778476532519939/1778477489186510/