Email Drukuj PDF

Losy łódzkich Niemców


Mniejszości narodowe odegrały dużą rolę w rozwoju ziemi łódzkiej. Niemcy oraz Żydzi tworzyli podwaliny przemysłu, byli także społecznikami i filantropami zmieniającymi obraz kraju, szczególnie stolicy naszego województwa. Wiele budowli do dziś służących mieszkańcom naszych miast, swe powstanie zawdzięcza osobom związanym z kręgiem kultury i języka niemieckiego. Skąd się wzięli Niemcy w Łodzi, jak żyli i co po nich pozostało?

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. dr hab. Krzysztofa Woźniaka z Uniwersytetu Łódzkiego pod tytułem: Mniejszość niemiecka w Łodzi. Historia i teraźniejszość. Czas przełomu. Prelekcja odbędzie się w sali naszego domu parafialnego przy ul. Zamkowej 8, w piątek 19. listopada o godz. 17:00. Wstęp jest wolny. Zachęcamy do udziału.

 
Email Drukuj PDF

Odpusty


W poniedziałek 8. listopada o godz. 18:00 w naszej parafii dyskutowano o odpustach. Spotkanie w ramach cyklu „Porozmawiajmy o wierze” poprowadził ks. Arkadiusz Raszka.

Wskazał na ewolucję praktyk pokutnych od Starożytności po Średniowiecze. Nauczanie Kościoła podlegało wielu zmianom, które doprowadziły do tego, że pokuta z aktu oczyszczenia, który człowiek mógł przejść raz w życiu, stała się powtarzalną czynnością. Z czasem do zwyczajów religijnych, traktowanych jako wybłaganie u Chrystusa i świętych odpuszczenia, doszły różne inne praktyki, w tym wnoszenie opłat (początkowo jedynie jako dotkliwa kara dla chciwców). W końcu możliwość płacenia dobrami, w tym pieniędzmi, rozciągnięto na całe społeczeństwo.

Wyjątkowo jaskrawym przykładem był tu kardynał i elektor Albrecht Hohenzollern, prywatnie wielki zwolennik humanizmu. Łączył on w jednym ręku stolice arcybiskupie Moguncji i Magdeburga oraz biskupstwo Halberstadt. Żeby spłacić zaciągnięte długi na dyspensy kościelne i annaty szeroko propagował praktykę wykupywania odpustów, w teorii przeznaczonych na wznoszenie bazyliki św. Piotra w Rzymie. Znanym „animatorem” wykupywania odpustów, nawet za zmarłych, stał się dominikanin Johannes Tetzel. Jego działaniom sprzeciwił się augustiański mnich z Wittenbergi, dr. Marcin Luter, który ogłosił swoje 95 tez, w których pisał m.in. Umierających śmierć zwalnia z pokuty; są oni prawnie wolni od wszystkich kościelnych ustanowień, bo umierają. (...) Ludzkie brednie opowiadają ci, którzy głoszą, że gdy grosz w skrzynce zabrzęczy, dusza z czyśćca uleci. Jest to pewne, że gdy grosz w skrzynce brzęknie, urosnąć może skąpstwo i chęć zysku...

Luter chciał wezwać duchownych do dysputy, wskazując na deprecjonowanie roli Jezusa. Był to zalążek Reformacji, która dotknęła podstaw Zbawienia – podkreślono wagę ofiary Chrystusa na krzyżu, a nie ludzkich zasług.

Wywiązała się dyskusja na temat rozumienia czyśćca, różnych praktyk pokutnych oraz radzenia sobie z grzechem.

 
Email Drukuj PDF

Prezent po choinkę 2021


Zachęcamy do włączenia się w akcję "Prezent pod choinkę", organizowaną przez Centrum Misji i Ewangelizacji naszego Kościoła. Paczki dla dzieci z Rumunii, Ukrainy i Białorusi można przynosić do naszej kancelarii parafialnej do 14. listopada. Można także składać datki dowolnej kwoty na listę wyłożoną w kancelarii parafialnej.

Szczegóły akcji znajdą Państwo na stronie: https://cme.org.pl/prezent/?fbclid=IwAR0jR5y208wYVZ4XCdho5T8h5Xe8NQi64cWxMU0QpSt58gIRLLgsqwFZjZc

 
Email Drukuj PDF

Pamiątka Reformacji 2021


W niedzielę 31. października obchodzimy Pamiątkę Reformacji. Przypominamy sobie wydarzenia sprzed ponad 500 lat, kiedy to 31.10.1517 r. ks. dr Marcin Luter ogłosił swoje 95 tez, rozpoczynając tym samym proces odnowy Kościoła na Zachodzie.

Zapraszamy w ten dzień do pabianickiego kościoła ewangelickiego na uroczyste nabożeństwo, które rozpocznie się o godz. 10:30.

Przypominamy kilka wybranych tez:

1.Gdy Pan i Mistrz nasz Jezus Chrystus powiada: "Pokutujcie'', to chce, aby całe życie wiernych było nieustanna pokutą.

36.Każdy chrześcijanin, prawdziwie żałujący za swoje grzechy, ma i bez listu odpustowego zupełne odpuszczenie męki i winy.

62. Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

94.Należy upominać chrześcijan, aby usiłowali iść za Chrystusem jako głową swoją, przez krzyż, śmierć i piekło.

95.I byli pewni, że raczej cierpieć, niż używając fałszywego pokoju, wejść mogą do niebios.

 
Email Drukuj PDF

Z żałobnej karty


Z głębokim żalem podajemy informację z żałobnej karty. Zmarła nasza siostra w Panu śp. Szarlotta Gerstendorf z domu Weichert (ur. 31.05.1939 - zm. 12.10.2021). Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w najbliższy wtorek 19. października o godz. 14:00 w ewangelickiej kaplicy cmentarnej (mauzoleum Kindlerów) w Pabianicach.

Nie chcemy, bracia, abyście byli w niepewności co do tych, którzy zasnęli, abyście się nie smucili, jak drudzy, którzy nie mają nadziei. Albowiem jak wierzymy, że Jezus umarł i zmartwychwstał, tak też wierzymy, że Bóg przez Jezusa przywiedzie z nim tych, którzy zasnęli. 1 Tes 4, 13 - 14

 


Strona 21 z 105