Email Drukuj PDF

Spotkanie z Biblią luty 2021


Zachęcamy do udziału w cyklicznych spotkaniach "Odkrywamy Biblię". Najbliższe spotkanie odbędzie w poniedziałek 8. lutego o godz. 18:00 w ewangelickim domu parafialnym w Pabianicach przy ul. Zamkowej 8. Wspólnie rozważać będziemy 23. rozdział Dziejów Apostolskich.

Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcą lepiej poznać i zrozumieć Pismo Święte - fundament na którym opiera się Kościół.

 
Email Drukuj PDF

Ciemne strony historii protestantyzmu


W poniedziałek 11. stycznia o godz. 18:00 w naszej parafii odbyło się spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o wierze” poświęcone ciemnym kartom historii protestantyzmu. Poprowadził je nasz proboszcz ks. bp Jan Cieślar, a krótki wstęp przygotował jeden z uczestników.

Rozmawiano o prześladowaniach czarownic, które ogarnęły protestancką Skandynawię, Szkocję, ale np. w Niemczech rozprzestrzeniły się zarówno w krajach ewangelickich, jak i katolickich.

Wskazano na ciężki los masowo mordowanych anabaptystów i antytrynitarzy (spalenie Miguela Serveta) w Szwajcarii i Niemczech. Mówiono o zniszczonej wspólnie przez katolickich i ewangelickich książąt republice anabaptystycznej w Monastyrze i o klatkach w których przetrzymywano przywódców ruchu, a które do dziś zobaczyć można na wieży tamtejszej katedry.

Wskazano na ciężki los pastora Thomasa Münzera, który swe zapożyczone od Marcina Lutra poglądy o równości wszystkich wiernych przypłacił śmiercią. Mówiono o stosunku Lutra do wojen chłopskich, który w miarę rozprzestrzeniania się chaosu i bezprawia, w mocnych słowach nawoływał książąt do stłumienia buntu chłopów.

Poruszono także ewoluujące w czasie poglądy Reformatora z Wittenbergi co do Żydów – od fascynacji i pilnego studiowania języka hebrajskiego, jasnego nazwania mordów rytualnych legendami i mówienia o żydowskim pochodzeniu Jezusa, nadziei na masową konwersję żydów na protestantyzm, a po jej niespełnieniu ostre słowa nienawiści w stosunku do wyznawców religii mojżeszowej.

Na koniec poruszono także problem uzależnienia Kościołów Ewangelickich od władzy. Swego czasu książęta, szlachta czy rady miejskie przejmując majątki kościelne, przejęli także kontrolę nad Kościołem, który stał się podporą tronu i użytecznym narzędziem w rękach władców, bowiem nawoływał do praworządności, pracowitości i posłuszeństwa. Przełożyło się to negatywnie na czasy totalitaryzmów XX wieku, gdzie Kościoły Ewangelickie szybko podporządkowały się władzy. W dużej mierze nie protestowały przy prześladowaniach i eksterminacji dysydentów, osób niepełnosprawnych czy Żydów oraz głosiły ideologie sprzeczne z Ewangelią (np. tzw. niemieccy chrześcijanie). Wywiązała się ciekawa dyskusja, na temat istoty Kościoła, jako zgromadzenia grzeszników i potrzebie samorefleksji.

Serdecznie zapraszamy na kolejne otwarte spotkanie dyskusyjne, które odbędzie się w poniedziałek 8. marca o godz. 18:00 w naszym domu parafialnym. Tematem będzie ekologia i ekologizm. Już teraz zachęcamy do udziału!

 
Email Drukuj PDF

Życzenia noworoczne


Hasło biblijne Roku Pańskiego 2021:

 

Bądźcie miłosierni,
jak miłosierny jest Ojciec wasz. Łk 6, 36

Naszym zborownikom oraz sympatykom życzymy wszelkiej pomyślności i wiele Błogosławieństwa Bożego w Nowym Roku.

Zapraszamy do ewangelickiego kościoła w Pabianicach na nabożeństwa, które odbywają się w każdą niedzielę o godz. 10:30.

Mimo ograniczeń zachęcamy do wspólnoty przy Słowie Bożym i Sakramencie Wieczerzy Pańskiej, przy modlitwie i śpiewie!

 
Email Drukuj PDF

Spotkanie z Biblią styczeń 2021


W poniedziałek 25. stycznia o godz. 18:00 w naszej parafii odbyło się spotkanie z cyklu „Odkrywamy Biblię”. Ze względu na okres bożonarodzeniowy, w którym jeszcze trwamy, prowadzący ks. Arkadiusz Raszka zdecydował się na porównanie historii Narodzenia Pańskiego opisanych w Ewangeliach.

Ponieważ pierwszymi odbiorcami Ewangelii św. Mateusza byli żydzi, a Ewangelii św. Łukasza poganochrześcijanie, każdy autor uwypukla inne fakty. Mateusz opisuje przybycie mędrców ze Wschodu, natomiast u Łukasza nie ma o nich mowy (nie ma wskazania ani na ilość magów, nie wspomina się też, że byli królami). Mateusz nie pisze o pasterzach, którzy jako wyrzutkowie ówczesnego świata pierwsi złożyli pokłon Chrystusowi, ani o ofiarowaniu Jezusa w świątyni, z kolei u Łukasza próżno szukać informacji o ucieczce Marii, Józefa wraz z dziecięciem do Egiptu. Mateusz wskazuje na wypełnienie się w osobie Jezusa starodawnych proroctw. Opis rzezi niewiniątek nasuwa skojarzenia z Mojżeszem, który również w cudownym sposób został uratowany przed zarządzeniem tyrańskiego władcy. Ciekawostką jest fakt, że żadna Ewangelia nie wskazuje w jakim dokładnie miejscu Jezus przyszedł na świat (grocie, szopie czy „stajence”).

Apostoł Jan w swej Ewangelii opisuje przyjście na świat Jezusa w sposób filozoficzny, jako Słowo, które ciałem się stało, i Światłość, która oświeca każdego człowieka.

W najstarszej biblijnej Ewangelii (św. Marka) nie znajdziemy natomiast żadnych informacji co do wydarzeń związanych z przyjściem na świat Mesjasza.

Paradoksalnie najstarszym biblijnym opisem cudu betlejemskiej nocy jest fragment z listu apostoła Pawła do Galacjan: „Lecz gdy nadeszło wypełnienie czasu, zesłał Bóg Syna swego, który się narodził z niewiasty i podlegał zakonowi, aby wykupił tych, którzy byli pod zakonem, abyśmy usynowienia dostąpili.” (Ga 4, 4)

Nam nie potrzebny jest dziś jeden wspólny przekaz, ważne jest zrozumienie, że Jezus stał się człowiekiem by wybawić każdego z nas z niewoli grzechu. Przyszedł na świat, by zamieszkać w naszych sercach. Pytanie na ile jesteśmy gotowi Go przyjąć...

Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Odkrywamy Biblię”, które odbędzie się w poniedziałek 8. lutego 2021 roku o godz. 18:00. Rozważać będziemy 23. rozdział Dziejów Apostolskich. Spotkania są otwarte dla każdego, dlatego serdecznie zapraszamy!

 
Email Drukuj PDF

Tygodniowe nabożeństwa adwentowe 2020


W okresie Adwentu odbywają się w naszej parafii dodatkowe nabożeństwa tygodniowe. Są szczególnym zaproszeniem do czasu zadumy przy Słowie Bożym i pieśni.

Nabożeństwa będą miały miejsce w czwartkowe wieczory (3., 10. i 17. grudnia) o godz. 17:30 w naszym kościele parafialnym w Pabianicach przy ulicy Zamkowej 8.

 

Otwórzcie się szeroko,
Podwoje świątyń bram,
Król wieczny się przybliża,
Zbawienie niesie nam.
Któż jest tym Królem chwały?
To niebios możny Pan!
W wierności on jest stały,
I z wszchechpotęgi znan.

Otwórzcie się szeroko,
Podwoje świątyń bram,
Król wieczny się przybliża,
Zbawienie niesie nam.
Któż jest tym Panem chwały?
To wieczny wierny Bóg,
Zastępów Pan wspaniały!
W proch starty przezeń wróg.

Bądź chwała Tobie, Chryste,
Przesławny Królu nasz,
Co z Ojcem, Duchem Świętym
Odwieczną chwalę masz.
Królestwo Twoje w Tobie
Opokę wieczną ma
Więc wieki go nie zwalczą,
Tak jak od wieków trwa.

Śpiewnik Ewangelicki Nr. 17

 


Strona 27 z 105