Email Drukuj PDF

Oświadczenie Konferencji Biskupów Luterańskich


Zaniepokojeni sytuacją, jaka ma miejsce w polskim społeczeństwie, podziałami, które przebiegają często poprzez rodziny, jako Konferencja Biskupów Luterańskich pragniemy wyrazić naszą duszpasterską troskę. Od wielu dni odbywają się w Polsce największe protesty od początku lat 80. ubiegłego wieku. Wtedy, strajki powszechne dotyczyły naprawy sytuacji ekonomicznej, a skończyły się walką o odzyskanie wolności. Czterdzieści lat później, na ulice wyszły przede wszystkim kobiety. Mężczyźni stoją ramię w ramię z protestującymi. Zdecydowaną większość stanowią młodzi, niezadowoleni ludzie. Kościół nie może patrzeć obojętnie na to, co dzieje się w naszym społeczeństwie. Przyszło nam żyć w czasie pandemii, w okresie szczególnego zagrożenia życia setek czy już tysięcy osób, a mimo to, tak wielu ludzi mając świadomość epidemicznego zagrożenia, gotowych jest manifestować, walczyć o swoje prawa i wolności.

Dla luteran na całym świecie istotnym elementem chrześcijańskiego świadectwa jest obecność w debacie publicznej. Teologia luterańska w oparciu o reformacyjną naukę o dwóch władzach wskazuje na wyraźny podział kompetencji Kościoła i państwa. Misją Kościoła jest głoszenie Ewangelii i kształtowanie sumień, nie zaś forsowanie określonych rozwiązań moralnych poprzez narzucanie ich za pomocą regulacji prawnych w sferze państwa. Zadaniem Kościoła jest składanie świadectwa, a nie przymuszanie, narzucanie swojej woli czy kontrolowanie.

Z biblijnej perspektywy i reformacyjnego przekazu uczymy się, że zostaliśmy obdarowani wolnością Bożych dzieci, co oznacza samodzielne podejmowanie decyzji w swoim życiu oraz ponoszenie odpowiedzialności za podjęte wybory, także te najtrudniejsze. Takie pojmowanie wolności każe dzisiaj wielu ludziom głośno wypowiadać słowo sprzeciwu, często w formie, która daleka jest od werbalnej poprawności. Kościół musi wsłuchiwać się w pytania, skargi, żale czy nawet krzyki ludzi. Przestaje wypełniać powołanie, gdy odwraca się od sfrustrowanych, poszukujących, od tych, którzy wykrzykują pod jego adresem swoją złość, a nawet deklarują swoją niewiarę.

Mamy świadomość, że powodem tak wielkiego buntu jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego, która odchodzi od przyjętych dwadzieścia siedem lat temu rozwiązań mających na celu ochronę płodu ludzkiego, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony życia, zdrowia i godności kobiety będącej w ciąży oraz zapewnieniu wolności podejmowania decyzji w sytuacjach skrajnie trudnych wyborów moralnych.

W Oświadczeniu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Sprawie Ochrony Życia z roku 1991 odwołujemy się do tradycyjnego rozumienia świętości życia, wskazując zarazem, że zadaniem działania Kościoła nie jest wpływanie na ustawodawcę celem penalizacji aborcji. Ani wówczas, ani obecnie, my luteranie, nie chcemy narzucać swojej wizji światopoglądowej, ani moralnej innym obywatelom naszego państwa. Kościół zwiastując Ewangelię o usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę propaguje opartą na świadomości wolności chrześcijańskiej etykę odpowiedzialności. Nauczanie Kościoła koncentruje się na kształtowaniu ludzkich serc i sumień oraz edukacji mającej, w tym konkretnym kontekście, na celu niedopuszczanie do sytuacji, w których na świat mają przyjść niechciane dzieci. Zadaniem Kościoła jest uczynić wszystko, aby aborcja przestała być sprawą priorytetową w dyskusji moralnej, a poprzez budowanie świadomości seksualnej i świadomego rodzicielstwa liczba zabiegów aborcyjnych została zminimalizowana. Uważamy, że kobietom, które musiały przeprowadzić zabieg aborcji ze względów medycznych, w wyniku przestępstw oraz wad letalnych należy zapewnić właściwą opiekę duszpasterską i w żadnym wypadku nie kształtować w nich poczucia winy. Jednocześnie wszechstronną opieką należy objąć rodziny, które podejmują się heroicznego wyzwania, jakim jest wychowywanie dzieci z wadami genetycznymi.

Świadomi odpowiedzialności za wspólnotę, którą tworzymy, apelujemy o wzajemny szacunek wszystkich stron sporu. Do rządzących zwracamy się z apelem o unikanie rozwiązań siłowych oraz poszukiwanie koniecznego w tej sprawie kompromisu. Do protestujących apelujemy o niekierowanie się w stronę radykalnych rozwiązań, lecz o dążenie do pokojowego dialogu. Ufamy, że dzisiejsza fala protestów w młodym pokoleniu skutkować będzie trwałym wzięciem na siebie odpowiedzialności za sprawy publiczne.

Jako Kościół zapewniamy o modlitwie, prosimy Boga o pokój i mądrość dla wszystkich, którym leży na sercu dobro Polski i wszystkich jej mieszkańców.

Przyjęto jednomyślnie w dniu 2 listopada 2020 r.

Konferencja Biskupów

Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

 
Email Drukuj PDF

Pamiątka Reformacji 2020


W sobotę 31. października serdecznie zapraszamy do kościoła ewangelickiego w Pabianicach na uroczyste nabożeństwo o godz. 10:30. Kościoły Ewangelickie na całym świecie właśnie w ten dzień obchodzą Pamiątkę Reformacji. Przypominamy wydarzenia sprzed ponad 500 lat, kiedy to augustiańskich mnich ks. dr Marcin Luter na drzwiach kościoła zamkowego w saksońskiej Wittenberdze przybił 95 tez. Był to głos, który zmienił świat. Rozpoczęto dyskusję o odnowie Kościoła.

Czym jest dziś dziedzictwo Reformacji? Jakie znaczenie mają dla nas główne zasady reformacyjne: jedynie Chrystus, jedynie Słowo, jedynie Pismo, jedynie Łaska i jedynie Wiara? Dzięki Reformatorom możemy czytać Słowo Boże w naszym ojczystym języku, ale jak często sięgamy po Biblię? Nie potrzebujemy pośredników by mieć bliską relację z naszym Bogiem, ale jak często szukamy Boga w modlitwie? Przed tronem Bożym nie ma znaczenia nasza pozycja, nasze dobre uczynki czy domniemane zasługi, wszyscy jesteśmy grzesznikami, zasłużyliśmy na potępienie i zdani jesteśmy na Bożą łaskę. Jak często zdarza nam się myśleć na ten temat i okazywać wdzięczność Bogu, za dar zbawienia i ofiarę Chrystusa na krzyżu? Jak mocna jest w nas tęsknota za wspólnotą wiernych – w zwiastowaniu Słowa, modlitwie, śpiewie i Sakramencie?

Zachęcamy do refleksji i w sposób szczególny zapraszamy do udziału w nabożeństwie reformacyjnym w Pabianicach.

 
Email Drukuj PDF

Spotkania z Biblią październik 2020


W poniedziałek 12. października o godz. 18:00 w naszej parafii odbyło się spotkanie z cyklu „Odkrywamy Biblię - Dzieje Apostolskie”. W zgłębianiu 20. rozdziału Dziejów Apostolskich prowadził nas ks. Arkadiusz Raszka. Rozważany fragment opisuje powrót apostoła Pawła do Jerozolimy. W czasie swej podróży misyjnej zbierał datki na jerozolimski zbór, które chciał przekazać w Dzień Zielonych Świąt.

W Troadzie w trakcie całonocnego nabożeństwa znużony młodzieniec Eutychus wypadł z trzeciego piętra i zginął na miejscu. Św. Paweł wzbudził go z martwych, czym niezmiernie ucieszył zgromadzonych. Przywodzi to na myśl historię biblijną, w której prorok Eliasz przywraca do życia syna wdowy w Sarepcie.

Wyjątkową wymową ma pożegnanie ze starszyzną efeskiego zboru. Słowa, które wygłasza apostoł, mają charakter testamentu, gdyż mówca ma świadomość, że już nigdy więcej nie będzie mu dane spotkać się tamtejszymi chrześcijanami. Wskazuje im na przykazanie miłości. Wzywa do wytrwania w wierze, sprawowania pieczy nad wiernymi i trzymania się czystego Słowa Bożego w obliczu drapieżnych wilków, chcących rozszarpać trzodę Chrystusową. Podkreśla Jezusowy imperatyw dzielenia się posiadanym majątkiem z potrzebującymi: „Bardziej błogosławioną rzeczą jest dawać aniżeli brać”. Nie zapomina także o potrzebie modlitwy o zbór i wszystkich jego członków.

Zapraszamy także we wtorek 20. października o godz. 19:00 na spotkanie z Biblią w wersji on-line, na aplikacji Zoom, które poprowadzi ks. Arkadiusz Raszka. Wszystkie osoby chętne do udziału w tym spotkaniu prosimy o skorzystanie z informacji na stronie: https://www.facebook.com/LuteraniePabianice/?rf=110731796122472

Już teraz zachęcamy do udziału kolejnym spotkaniu z cyklu „Odkrywamy Biblię - Dzieje Apostolskie”, które odbędzie się w drugi poniedziałek listopada (09.11) o godz. 18:00 w sali naszego domu parafialnego (ul. Zamkowa 8). Rozważać będziemy kolejny rozdział Dziejów Apostolskich.

 
Email Drukuj PDF

Luter a celibat


W poniedziałkowy wieczór 26. października nasz pastor, biskup Jan Cieślar, poprowadził spotkanie pt. „Luter a celibat”. Otwarte spotkanie dyskusyjne odbyło się w ramach cyklu „Porozmawiajmy o wierze”. Proboszcz rozpoczął od starożytnego Izraela, w którym to kapłani zazwyczaj mieli żony, lecz zdarzało się, że rabini (nauczyciele) czy wędrowni mistrzowie, gromadzący wokół siebie uczniów, byli bezżenni. Jednym z takich nauczycieli był także sam Chrystus. Pewnym jest, że niektórzy uczniowie Jezusa mieli żony, jak np. apostoł Piotr, któremu Zbawiciel uzdrowił teściową.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa małżeństwa duchownych były normą. Apostoł Paweł w 1. liście do Tymoteusza upomina wręcz by biskupi byli mężami (tylko) jednej żony, gdyż u pogan powszechne było jeszcze wielożeństwo. Rozwijający się ruch monastyczny przykładał dużą rolę do bezżenności. W XI. wieku zachodnie chrześcijaństwo przy wielu protestach rozszerzyło celibat na wszystkich duchownych. Dużą rolę odegrały tu względy finansowe: odpływ parafialnej gotówki na utrzymanie i wychowanie licznej dziatwy, a także faworyzowanie członków rodzin przy rozdawaniu urzędów kościelnych.

XVI- wieczna Reformacja wystąpiła przeciw demoralizacji kleru, który nie był już wzorem chrześcijańskiego życia. Jak czytamy w Obronie Konfesji Augsburskiej: „... jaka jest bezczelność tych nicponiów, którzy mówią, że małżeństwa rodzą niesławę i hańbę dla Cesarstwa, jak gdyby zaś bardzo zdobiła Kościół publiczna hańba występnych i złowróżbnych chuci, jakie płoną u tych świętych ojców, którzy udają świętoszków, a wyprawiają orgie.”

Rozmawiano także o stosunku ks. dra Marcina Lutra do celibatu. Reformator bowiem początkowo ani myślał sam się żenić. 13. czerwca 1525 r. zawarł jednak ślub z byłą zakonnicą Katarzyną von Bora. Pani Luter szybko zajęła się gospodarstwem, ratując od ruiny dość nieporadnego w sprawach gospodarczych Reformatora. Wyjątkowo zgodne małżeństwo Lutrów stało się wzorem, z którym do dziś mierzą się rodziny pastorskie, a zaradna Katarzyna von Bora pozostaje przykładem dla pań pastorowych.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek 23. listopada o godz. 18:00 w naszej parafii.

 
Email Drukuj PDF

Prezent pod choinkę 2020


Zachęcamy do włączenia się wspólnej akcji Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oraz Stowarzyszenia Joannici Dzieło Pomocy. Akcja charytatywna nosi nazwę "Prezent pod choinkę" i polega na przygotowaniu prezentu dla potrzebujących dzieci na Ukrainie, Białorusi i w Rumunii. Dary będą wręczane na krótko przez Bożym Narodzeniem.

Paczki można przynosić do kancelarii w domu parafialnym (ul. Zamkowa 8). Można także wpłacać datki dowolnej wysokości na wyłożoną listę w kancelarii.

Szczegóły dotyczące akcji znajdą Państwo na stronie: https://diakonia.org.pl/aktualnosc/prezent-swiateczny-dla-potrzebujacych-dzieci/?fbclid=IwAR07M4t3-v9hp0tlPBufZgdDLuZFRGiBWCkd1_iDT6Ooyl9GqJYadBU1Ji4

 


Strona 29 z 105