Spowiedź w Kościele Ewangelickim
W poniedziałek 7. grudnia o godz. 18:00 w naszej parafii odbyło się spotkanie dyskusyjne poświęcone spowiedzi. Jak zdefiniować spowiedź? Oczyszczenie duszy poprzez wysłuchanie przez drugiego człowieka, swego rodzaju zdjęcie ciężkiego balastu. Rozmawiano o wartościach terapeutycznych spowiedzi, pomocy w potrzebie, zmianie drogi życiowej. Prowadzący ks. bp Jan Cieślar wskazał, że zgodnie z protestanckim rozumieniem kapłaństwa wszystkich wiernych, spowiednikiem może być każdy ochrzczony.
Mówiono też o pokucie, próbie zadośćuczynienia, przeproszenia i pogodzenia się z ludźmi, którym wyrządziliśmy zło, jak syn marnotrawny zrobił to przed miłosiernym ojcem. Pabianicki pastor przywołał przy tym jedną z głównych zasad biblijnych, na których opiera się protestantyzm – grzeszność ludzkiej natury od kołyski aż po grób. Nieważne ile się oczyszczamy i tak pozostaniemy grzeszni, a poczucie czystego sumienia to po prostu ułuda. Widać to w ewangelickiej modlitwie spowiedniej rozpoczynającej się od słów: „ja biedny, nędzny, grzeszny człowiek...” Usprawiedliwienie i zbawienie otrzymujemy z Łaski Bożej, niczym przestępca, który zawinił, lecz został ułaskawiony przez króla czy prezydenta.
Rozmyślano także nad zagadnieniem odpuszczenia i zachowania grzechów, „do czasu szczerego żalu i prawdziwej pokuty” czyli o tzw. władzy kluczy.
Poruszono potrzebę dobrego duszpasterstwa - dania możliwości bezpiecznego zawierzenia się drugiej osobie z pewnością, że tajemnica spowiedzi (obowiązująca także w Kościele Ewangelickim) zostanie zachowana. Wspomniano także o duszpasterstwie wśród samych pastorów, którzy nieraz sami potrzebują spowiedzi.
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu „Porozmawiajmy o wierze”, które zaplanowano na poniedziałek 11. stycznia 2021 roku o godz. 18:00. Tematem spotkania będą ciemne strony historii protestantyzmu. Już teraz zachęcamy do zarezerwowania sobie terminu.