Email Drukuj PDF

Otwarcie mauzoleum Kindlerów


W piątek 8. października o godz. 12:00, przy pięknej słonecznej aurze, miało miejsce otwarcie naszej kaplicy cmentarnej, mauzoleum fabrykanckiej rodziny Kindlerów. Zebranych z tej okazji gości ekumenicznych, przedstawicieli władz różnych szczebli, społeczników, darczyńców oraz wiernych przywitał pastor bp Jan Cieślar, proboszcz naszej parafii oraz biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Kazanie oparte na słowach: Wszystko ma swój czas i każda sprawa pod niebem ma swoją porę (Kz 3, 1) wygłosił pastor bp Jerzy Samiec, zwierzchnik naszego Kościoła. Wskazał, że mimo iż mury kaplicy były zazwyczaj świadkami bólu i łez przy chwilach pożegnania z bliskimi, to dziś są świadkami radosnej uroczystości. Przywołał także słowa tragicznie zmarłego pastora bp Mieczysława Cieślara, wieloletniego duszpasterza naszego zboru, wypowiedziane w trakcie ostatniego spotkania w Warszawie. Biskup Mieczysław Cieślar mówił wówczas, że powinniśmy coraz mocniej uczyć się mądrości z Księgi Jakuba: Jeżeli Pan zechce, będziemy żyli i zrobimy to lub owo. (Jk 4, 15) Mówca wskazał, że jedynie w naszym Panu Jezusie Chrystusie dana nam jest siła do wcielania w naszym życiu takiej postawy.

W ramach uroczystości podziękowano wszystkim, którzy w szczególny sposób przyczynili się do renowacji: sponsorów, autorów projektów, wykonawców prac budowlanych, zaangażowane pracownie artystyczne, a także wszelakie urzędy i instytucje.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnili Magdalena Hudzieczek-Cieślar (sopran), Agata Piotrowska-Bartoszek (obój) i Tomasz Bartoszek (fortepian).

W tym miejscu chcemy w sposób szczególny podziękować naszemu proboszczowi, pastorowi bp Janowi Cieślarowi za żmudny okres przygotowania, wytrwałe prowadzenie i zamknięcie z sukcesem projektu renowacji mauzoleum.

W sobotę 9. października o godz. 17:00 w kaplicy miał miejsce koncert. Wystąpił zespół EMPIRIA TRIO w składzie: Ewelina Zawiślak (flet/flet altowy), Agnieszka Kołodziej (wiolonczela) oraz Agnieszka Przybylska (fortepian). Melomani mieli okazję wybrać się w muzyczne podróże m. in. do europejskiej stolicy artystów - Paryża czy też do przepełnionej egzotycznymi klimatami Argentyny.

W niedzielę 10. października o godz. 10:30 obchodziliśmy naszym zborze Dziękczynne Święto Żniw. Nabożeństwo miało miejsce w pięknie odrestaurowanej kaplicy cmentarnej – mauzoleum Kindlerów.

Radni parafialni z Pabianic oraz Poddębic wspólnie wnieśli chleb, a także owoce i warzywa z tegorocznych zbiorów. Pastor bp Jan Cieślar pobłogosławił chleb oraz modlił się o to by w naszych domach nigdy nie zabrakło chleba. W swym kazalnym rozważaniu (2. Kor 9, 6 – 15) wskazał na potrzebę dziękczynienia za dary, jakimi obdarza nas Stwórca: pokarm, mieszkanie, praca, możliwość chodzenia do szkoły i życie w kraju, który już od lat nie zaznał wojny. Przypomniał także wiernym jak ważne jest dzielenie się posiadanymi zasobami z potrzebującymi. W sposób szczególny dziękował także za szczęśliwe zakończenie remontu mauzoleum Kindlerów. Nabożeństwo było połączone ze Spowiedzią i Komunią Świętą.

Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnili Magdalena Hudzieczek-Cieślar (sopran), Szymon Masłowski (organy) oraz Kameralny Chór INCANTO pod dyrekcją Magdaleny Hudzieczek-Cieślar.

Po nabożeństwie odbyło się spotkanie w sali w domu parafialnym.

Serdecznie dziękujemy wszystkim członkom naszego zboru, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania.

Fotorelację znajdą Państwo na profilu parafii na portalu społecznościowym Facebook:

otwarcie https://www.facebook.com/LuteraniePabianice/photos/pcb.1556285804739014/1556285498072378/?type=3&theater

koncert https://www.facebook.com/LuteraniePabianice/photos/pcb.1557147214652873/1557143374653257/?type=3&theater

nabożeństwo https://www.facebook.com/LuteraniePabianice/photos/pcb.1558023827898545/1558023111231950/?type=3&theater

 
Email Drukuj PDF

Upadek Cesarstwa Rzymskiego a Kościół


Dziś w naszej parafii odbyło się spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o wierze”. Poświęcone było upadkowi Cesarstwa Rzymskiego oraz roli jaką odegrał w tym procesie Kościół. Spotkanie poprowadził ks. Arkadiusz Raszka, a krótką prezentację przygotował jeden z uczestników. Wiele było przyczyn, które wzajemnie na siebie oddziaływały. Kompleksowe procesy przemian miały wpływ na wiele dziedzin życia: politykę, społeczeństwo, gospodarkę, wreszcie na samą religię. Wojny domowe III wieku, wraz z szerzącymi się zarazami, zachwiały gospodarką opartą na systemie niewolniczym. Słabość wykorzystali Germanowie oraz państwo Sassanidów na wschodzie. Wojny przyczyniły się zastoju w produkcji, w handlu i do upadku znaczenia miast. Wydatki na armię, w której zaczęli dominować najemnicy z Germanii, rosły. Zaczęto obniżać zawartość kruszcu w monetach, co napędzało inflację i pogłębiało kryzys. Wiedza i mądrość starożytnych nic nie były w stanie poradzić w obliczu katastrof, jakie dotykały ówczesnych ludzi. Renesans przeżywały religie, i to zarówno tradycyjne kulty rzymskie, jak i pełne misteriów oraz tajemniczości kulty orientalne: Kybele, Serapisa, Izydy czy perskiego Mitry. Szerzyły się prądy gnostyckie oraz manicheizm. W te trendy religijne wpisywało się też chrześcijaństwo, po latach prześladowań uznane za wyznanie równoprawne przez cesarza Konstantyna. Przed Kościołem otwierały się dwie drogi: Kościół podporządkowuje sobie państwo (jak w czasie sporu o inwestyturę w XI w.) lub państwo podporządkowuje sobie Kościół, a Kościół staje się instytucją państwa, Kościołem Państwowym (jak to miało miejsce w Bizancjum). O rozdziale państwa i Kościoła nie mogło być wówczas mowy, gdyż nie mieściło się to w głowach ówczesnych. Cesarz miał zapewnić przychylność Boga, poprzez sprawowanie właściwego kultu. Imperatorzy nie bali się używać swej absolutnej władzy do głębokich ingerencji w wewnętrzne sprawy Kościoła, a Kościół używał państwa do walki ze swymi przeciwnikami. Nowa wiara zajęła miejsce starej państwowej religii, a ludzie wyrośli w kultach pogańskich, masowo konwertujący w IV w., przenieśli wiele starych zwyczajów do Kościoła, zmieniając go bezpowrotnie. Kościół stał się częścią systemu sprawowania władzy, ale wydaje się, że nie był bezpośrednią przyczyną upadku państwa, pogrzebanego przez najazdy Germanów i Hunów.

Dyskutowano także o przyczynach decyzji Konstantyna oraz o tym, która przyczyna upadku mogła przeważyć.

Już teraz serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie dyskusyjne, które odbędzie w poniedziałek 08. listopada o godz. 18:00 w sali ewangelickiego domu parafialnego w Pabianicach, ul. Zamkowa 8, i będzie poświęcone odpustom.

 
Email Drukuj PDF

Chrzest Święty 19. września 2021


Zachęcamy do udziału w niedzielnym nabożeństwie 19. września (godz. 10:30). W trakcie nabożeństwa odbędzie się uroczystość Chrztu Świętego.

 
Email Drukuj PDF

Szkółki Niedzielne 2021/2022


W pierwszą niedzielę października 03.10, w trakcie nabożeństwa o godz. 10:30 wznowi swe zajęcia szkółka niedzielna w naszej parafii. Serdecznie zapraszamy dzieci do wspólnych zajęć, zabawy, śpiewu oraz przede wszystkim do poznawania historii biblijnych.

Nasz Pan i Zbawiciel Jezus Chrystus powiada: Pozwólcie dziatkom przychodzić do Mnie i nie zabraniajcie im, albowiem takich jest Królestwo Boże. Zaprawdę powiadam wam, ktokolwiek by nie przyjął Królestwa Bożego jak dziecię, nie wejdzie do niego. (Mk 10, 14 - 15)

 
Email Drukuj PDF

Konwersja w Kościele Ewangelickim


W poniedziałek 13. września o godz. 18:00 w naszej parafii zgromadziła się kilkunastoosobowa grupa osób chcących wspólnie dyskutować, dzielić się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Po przerwie wakacyjnej miało miejsce spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o wierze”. Zebrani zostali powitani przez pastora naszej parafii, biskupa Jana Cieślara, który przybliżył zagadnienie konwersji.

Samo słowo konwersja odnosi się do zmiany wyznania, przejścia z jednej wspólnoty chrześcijańskiej do drugiej. Nie wiąże się to zazwyczaj z ponownym chrztem, podczas gdy np. przejście z islamu na chrześcijaństwo odbywa się przez chrzest, czego przykład mieliśmy kilka lat temu w naszym zborze. Sam fakt istnienia konwersji jest nierozerwalnie związany z podziałami wewnątrz chrześcijaństwa – historycznymi uwarunkowaniami, które doprowadziły do wykształcenia się wielu Kościołów chrześcijańskich, tak na Wschodzie, jak i na Zachodzie.

Prowadzący przybliżył kształtowanie się podziałów wewnątrz chrześcijaństwa, wskazał przy tym na postępujące przybliżanie się wspólnot, proces dialogu i rozwijania kontaktów ekumenicznych. Zauważył, że każda wspólnota jest społecznością grzeszników, gdyż wszyscy zgrzeszyliśmy i ciągle grzeszymy. Dlatego nie może być też mowy o Kościele idealnym. Przy tym wskazał na dość długi proces przygotowania się do wstąpienia do naszej parafii. Podkreślił, że musi to być przemyślana decyzja, głęboko zakorzeniona pewność i poczucie odnalezienia swojego miejsca w luterańskiej wspólnocie. Wywiązała się dyskusja na temat różnych motywów, które doprowadziły do konwersji oraz samego procesu „wrastania” w Kościół Ewangelicki.

Już teraz serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek 11. października o godz. 18:00 i będzie zatytułowane: „Upadek Cesarstwa Rzymskiego a Kościół”.

 


Strona 22 z 105